Fransız aktör Philippe Nahon koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Fransız aktör Philippe Nahon koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Tiyatro, sinema ve televizyonda sayısız rol üstlenen Fransız aktör Philippe Nahon, 81 yaşında koronavirüse yenildi.

Mathieu Kassovitz’in “Sinema âşıklarının oyuncusu ve benzersiz bir aktör” olarak selamladığı Philippe Nahon, eşinin aktardığına göre, COVID-19 enfeksiyonu yüzünden şiddetlenen uzun bir hastalık sonucu hayata veda etti.

Fransız sinemasının emektar isimlerinden Philippe Nahon 1938’de Paris’te dünyaya geldi. Sinemada ilk rolünü Jean-Pierre Melville’in “Le Doulos” adlı filminde canlandıran oyuncu özellikle 1970’lerden sonra aktif olarak çalışmaya başladı ve 2018’e kadar hem beyazperdede hem de televizyonda birçok önemli rol üstlendi.

“Seul contre tous” (1998)

Özellikle 1990’lı yıllardan sonra yeni kuşak sinemacıların gözde oyuncularından biri haline gelen Nahon, Mathieu Kassovitz’in “La Haine” (Protesto) ve “Les Rivieres pourpres” (Kızıl Nehirler), Alexander Aja’nın “Haute Tension”, Gaspar Noé’nin “Irreversible” (Dönüş Yok), Jacques Audiard’ın “Un heros tres discret”, Steven Spielberg’ün “War Horse” (Savaş Atı) gibi filmlerinde oynadı. Gaspar Noé’nin “Seul contre tous” (Herkese Karşı Tek Başına) adlı filminde canlandırdığı ‘kasap’ karakteri onun unutulmaz rollerinden biriydi.

 

Kaynak: Cumhuriyet 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal