Fransa’da tiyatro işgalleri sürüyor, 32 tiyatro salonu işgal edildi

Fransa’da tiyatro işgalleri sürüyor, 32 tiyatro salonu işgal edildi

Geçen hafta Paris’teki Odeon Tiyatrosu’nda başlayan ve halen devam eden tiyatro salonlarını işgal etme hareketine, Limoges, Rennes ve Saint-Etienne üzerinden Lille’den Lyon’a yeni tiyatrolar, operalar ve müzik sahneleri katıldı. Fransa genelinde 14 Mart Pazar gününe kadar otuz iki salon işgal edildi. Nantes’teki Graslin Tiyatrosu, Besançon Ulusal Drama Merkezi, Toulouse’daki Théâtre de la Cité, Marsilya’daki Théâtre de Merlan, Opéra de Rennes, Brest’teki Kuvars ve ayrıca Grand Théâtre de Tours, CDN de Rouen, Centre Chorégraphique National Montpellier ile Amiens’deki Cirque Jules Verne işgal edilen kültür mekanları arasında.

Salgının kültür alanını sert bir biçimde etkilediği Fransa’da, sanatçılar, özellikle işsizlik sigortası reformunun geri çekilmesini talep etmek için Paris’teki Odéon Tiyatrosu’nu işgal etti. Tiyatrodaki eylem onuncu gününe yaklaşırken, bu adım özellikle Paris’teki Théâtre de la Colline ve Strasbourg’daki Ulusal Tiyatro’ya yayılan bir hareketi ateşledi.

Odéon işgalcileri salgın nedeniyle 30 Ekim’den bu yana kapalı olan kültürel mekanlarının yeniden açılmasını, kültür ve sanat çalışanları aleyhine olan olan işsizlik sigortası reformunun geri çekilmesini ve de düzensiz sözleşmelerle çalışanların işsizlik haklarının ağustos ayı sonrasında yeniden uzatılmasını talep ediyorlar.

Kültür Bakanı Roselyne Bachelot çarşamba günü, bu işgallerin “gereksiz” ve “tehlikeli” olduğunu açıklamış ve “önemli duyurularda bulunacağı” sözünü vermişti. Perşembe günü de Fransa Başbakanı Jean Castex ile birlikte, kültür sektörüne -özellikle gençler için- 20 milyon Avro’luk bir yardımın yanı sıra bu dönemde düzensiz sözleşmelerle çalışanlar için doğum izni ve hastalık izni haklarının korunmasının garantisini vereceklerini açıkladı. 

‘Sadaka istemiyoruz, çalışmak istiyoruz!’

Hareketin büyümeye devam etmesi gerektiğini düşünen sendikacı Joachim Salinger’e göre açıklanan yardım yeterli değil. Perşembe günü tiyatrolardaki hareketliliğin kalbinde olan CGT Gösteri Sanatları Sendikası da bir bildiriyle duruma tepki gösterdi. “Ülke genelinde büyüyen öfkeyi söndürmeyecek önlemlerin yetersizliğini kınıyoruz” diyen organizasyon, ülke genelinde hareketi büyütme ve işgalleri artırma çağrısı yaptı.

Yükselen bir öfkeyle karşı karşıya kalan Bakan Roselyne Bachelot cuma sabahı, “2021’in ikinci çeyreğinde gerçekten yeniden açılma hedefindeyiz” dedi, “uyarlanmış güvenlik protokolleriyle, kültür mekanlarını da kapsayan” genel bir açılış için bir kampanya başlatılacağını belirtti. Oysa şimdiye kadar öncelikle müzelerin açılacağından bahsediliyordu.

Cuma sabahı BFMTV’ye konuşan Colisée de Roubaix Tiyatrosu’nun genel müdürü Bertrand Millet, “Bu bir bıkkınlık göstergesidir” dedi ve “hareketin büyüyebileceği” uyarısında bulundu.

13 Mart Cumartesi gününe gelindiğinde, kültür mekanlarının yeniden açılması ve sektör çalışanlarına daha iyi çalışma koşulları talebiyle Fransa’nın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlendi.

Cesar töreninde kültür bakanı protesto edildi

Paris’teki Olympia sahnesinde düzenlenen Cesar ödül töreninde hükümetin kültür ve sanat politikaları eleştirildi. Sunucu Marina Fois açılış konuşmasında “Kültür Bakanı hiçbir şey yapmıyor, bunun yerine nasıl peynirli makarna yapılacağını anlatan bir yemek kitabı yayımladı” dedi.

En iyi kostüm ödülünü sunmak için sahneye çıkan Corinne Masiero’nun üzerinde ise eşek kostümü ve kanlar içerisindeki beyaz elbisesi vardı. Konuşmasının sonunda üzerindeki giysileri çıkartarak tamamen çırılçıplak kaldığında göğsünde “Kültür yoksa gelecek de yoktur” yazısı, sırtında ise Başbakan Jean Castex’e bir çağrı göründü: “Sanatı bize geri ver, Jean.”

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal