Fransa’da gıda israfı yasaklandı

Fransa’da gıda israfı yasaklandı

Fransız milletvekilleri satılmamış yiyecekleri bağışlamak için mağazaları zorlayan yasaya oy verdi.

Gıdaların çöpe atılmasına karşı üretilen yasa Fransa Ulusal Meclisi’nden geçti. Fransız milletvekillerinin oybirliğiyle mağazaların satılmayan yiyecekleri çöpe atmayıp ihtiyacı olanlara ulaştırılmak üzere bağışlamasına karar verildi. Ayrıca yasayla birlikte satılmamış gıdanın tüketilemeyecek duruma getirilmesi de yasaklanıyor. 

Aslında yasa teklifi geçtiğimiz mayıs ayında başka bir yasanın parçası olarak kabul edilmiş ancak daha sonra usûl hataları nedeniyle Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Yasa tasarısı, geçen çarşamba günü yeniden gündeme geldi. Fransa Ulusal Meclisi’nde yer alan her siyasi yelpazeden destek alan tasarı, meclis üyeleri tarafından yeniden kabul edildi.

Yasa, başkent Paris’te düzenlenen COP21 zirvesinde gezegen için hayati önem taşıyan bir yasa olarak nitelendirildi. Karar, Fransa Senatosu’nun (Sénat) onayını alarak bugün yürürlüğe girecek.

Kampanyayı yürüten yerel meclis üyesi Arash Derambarsh, yasanın onaylanmasını tarihi bir zafer olarak nitelendirdi ve bir kanunun oybirliğiyle ve bu kadar hızlı geçirilmesinin son derece nadir görülen bir olay olduğunu söyledi.

Yeni yasa, yiyecekleri toplamak ve dağıtmak için kişilere dernek kurarak Tarım Bakanlığı onayı almasına izin veriyor. Derambrash bunun sıradan vatandaşların yiyecekleri toplanması ve dağıtılmasında önemli rol oynayabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Tüketim için uygun olan gıdaların atılmasının dünya üzerinde bu kadar evsiz, fakir ve aç varken absürd ve saçma olduğunu belirten Derambrash, bir sonraki adımın Avrupa Komisyonu’nda Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde benzer bir yasayı çıkarmaya iknâ ederek uygulamanın dünyaya yayılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Tahminlere göre Fransa’da her yıl depolanan 7.1 milyon ton gıdanın yüzde 67’si tüketiciler, yüzde 15’i restoranlar, yüzde 11’i de mağazalar tarafından alınıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ziyan olan gıda rakamı tahminen 89 milyon ton iken, dünya çapında 1.3 milyar tona ulaşıyor.

Derambarsh’ın hazırladığı dilekçeye Fransa’da 211 binin üzerinde imza toplanırken Avrupa’dan tam 740 bin imza atıldı.

Oylamadan sonra Paris Belediyesi yetkilileri ve bir grup restoran sahibi bir operasyon başlatarak başkentteki 100 restorana anti-atık kutusu koydu.

Restoranda yemek yiyenlerin neredeyse yüzde 60’ının yemeklerini bitirmediğini söyleyen yetkililer bunların yüzde 75’inin paket yaptırarak yanına aldığını söylüyor. 

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal