Fransa’da 23 bin yıllık Venüs heykelciği bulundu

Fransa’da 23 bin yıllık Venüs heykelciği bulundu

Fransa’nın kuzeyindeki Amiens kentinde arkeologlar tarafından 23 bin yıllık bir venüs heykelciği keşfedildi.

Mükemmel derecede korunarak günümüze kadar ulaşan ve 4 santim boyunda oyularak yapılmış heykelcik, Temmuz 2014’ten bu yana kazıların sürdüğü tarih öncesi bir bölgede keşfedildi.

“Venüs” adıyla anılan ve Gravetiyan sanatı geleneğinin bir parçası olan bu 23 bin yıllık kadın figürü, olağanüstü kaliteli olarak değerlendirildi.

Renancourt Venüsü.

Keşif vesileyle düzenlenen basın toplantısında, Inrap kazı müdürü Clément Paris, bulgu hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Paris şöyle dedi:

“Tüm güzel keşifler gibi, kazı çalışmalarının son günlerinde, kültüre atfedilen avcı-toplayıcı yaşam alanlarının son metrekarelerinde bulundu.”

Keşfedildiği Amiens bölgesinin adını taşıyan “Renancourt Venüsü”, Avrupa’da Üst Paleolitik dönemde geçerli olan stilistik üslubu taşıyor. Kalça, göğüsler ve uyluk kısmının büyüklüğü göze çarpıyor.

Brassempouy Venüsü.

Heykelcik, ayrıca Avusturya’daki Willendorf’un ya da Fransa’daki Brassempouy’da bulunan Venüsler gibi, ızgara şeklinde kesiklerden oluşan saç stiline sahip.

Arkeologlar, bu Venüsler için “kadınların ve özellikle doğurganlığın sembolik bir ifadesi” tanımını yapıyor.

Willendorf Venüsü.

Amiens arkeolojik alanında kazıların başlamasından bu yana, on beş heykelcik çıkarıldı. Ancak sadece bu heykelcik mükemmel bir şekilde korunmuştu.

Inrap Başkanı Dominique Garcia, heykelcik için “Bu, ders kitaplarında bulunacak türden bir belge” dedi.

 

Kaynak: Arkeofili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal