Fransa, ulusal koleksiyonundaki tek Klimt tablosunu asıl sahibine iade edecek

Fransa, ulusal koleksiyonundaki tek Klimt tablosunu asıl sahibine iade edecek

Fransa ulusal koleksiyonundaki tek Gustav Klimt tablosunu, en eski sahibine, Holokost kurbanı aileye iade edecek.

Kültür Bakanı Roselyne Bachelot 15 Mart Pazartesi günü bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, “Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile tam bir mutabakat içerisinde, eserin meşru sahiplerine iade prosedürünü başlatacağız” dedi. Bu kararı almanın çok zor olduğunu ifade eden Bachelot, eserin Fransa ulusal koleksiyonundaki tek Gustav Klimt tablosu olduğunu hatırlattı.

Avusturya’da arşivlerin yakın zamanda açılması ve tarihçilerin çalışmaları, Klimt tarafından yapılan tablonun kökenini kesin olarak izlemeyi mümkün kıldı. 2018’de Paris’teki Avusturya Büyükelçisi, buluntuları müzeye bildirmiş ve aile, 2019 yılında eserin geri verilmesi talebinde bulunmuştu.

Avusturyalı araştırmacı Ruth Pleyer, Fransa’ya“olağanüstü ve eşsiz jesti için” teşekkür etti. Ruth Pleyer yirmi yıldan uzun süredir tuvalin ilk alıcısı olan Holokost kurbanı Yahudi sanayici Victor Zuckerkandl’ın ailesinin yağmalanan tablolarının da dahil olduğu “çalıntı eserler” üzerinde çalışıyordu.

Gustav Klimt (1862-1918) “Ağaçların Altındaki Güller” adlı bu resmi, tahminin 1905 yılında, ülkesinde yaz tatilindeyken bir göl kenarında yapmıştı. Eser ressamın dore arka planlardan vazgeçmeye başladığı bir döneme karşılık geliyor. Klimt bu tabloyu resmettiğinde zaten ünlü bir ressamdı. Orsay Müzesi’nde resmin yanında yer alan açıklamada, resmin daha önce birçok sergide yer aldığı belirtilmiş; 1908’de Viyana’da, 1909’da Münih’te ve 1910’da Venedik Bienali’nde görkemli bir şekilde gösterildiği söyleniyor.

Zorunlu satış

France Culture’ün haberine göre; resim 1911 yılında Avusturyalı Yahudi koleksiyoncu Viktor Zuckerkandl tarafından “Roses (Güler)” (Almanca “Rosen”) adıyla satın alındı. Esere “Güllerle Elma Ağaçları” ve “Manzaralar” gibi başka adlar da verilmişti.

Tablo Nazilerin iktidara geldiği Mart 1938’de yeğeni Nora Stiasny’e aitti. Aynı yılın Ağustos ayında, bir Yahudi olarak zulüm gören 40 yaşındaki kadın “mülkün aryanlaştırılması”gerekçesiyle, tablonun altı ila elli katı daha düşük bir meblağ karşılığında zorla satılmasına boyun eğmek zorunda kaldı. Bu yağmalanmadaki “anahtar kişi”, daha gençken Nora Stiasny ile ilişkisi olan ve 1933’ün başlarında Almanya’daki Nazi Partisi’ne katılan sanatçı Philipp Häusler’di.

Nora Stiasny 1942’de annesi, eşi ve oğluyla birlikte Polonya’da, Izbica gettosunda veya Belzec kampında öldü. Philipp Häuslerise aktarılana göre “savaştan sonra insanları iyi niyetine inandıracak kadar kurnazdı”.

Resim 1980 yılında tekrar ortaya çıktı

Le Monde gazetesinin haberine göre; resim Paris’teki Orsay Müzesi için 1980 yılında Zürih’teki (İsviçre) Peter Nathan Galerisi’nden satın alındı. 1980’de yeniden ortaya çıktığı döneme kadar eser hakkında başka bir bilgiye yakın döneme kadar rastlanmıyor. Daha sonra, Nathan Galerisi’ne tuvali tedarik eden aracının, 1938’de tabloyu neredeyse bedava denebilecek bir tutara satın alan, Avusturyalı bir Nazi sempatizanı olduğu ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’da bulunan 2000 kadar sanat eseri MNR (Ulusal Kurtarma Müzesi) etiketi altında tutuluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal