Fotoğrafları tablolara dönüştüren yapay zekâ uygulaması

Fotoğrafları tablolara dönüştüren yapay zekâ uygulaması

Sosyal medyada yeni popüler olan bir uygulamayla insanlar, çektikleri fotoğrafları Rönesans Dönemi’nden kalma tablolara çeviriyor. Uygulamadaki yapay zekâ, 45 bin klasik çalışma ile şekillendirildi.

45 bin klasik portre çalışması ile eğitilen bir algoritma kullanılan yeni uygulama, çekilen fotoğrafları yağlı boya, sulu boya veya mürekkep ile yapılmış tablolara çeviriyor. Uygulama, insan yüzünün çizgilerini tanıyıp üzerinden geçmenin yanı sıra bu hatları bir temel olarak kullanarak tamamen yeni bir portre oluşturuyor.

Yapay zekâ, portreleri tanıyan nöral ağ ve portreleri oluşturmayı öğrenen nöral ağ olmak üzere iki ayrı sistemden oluşuyor. Araştırmacılara göre yapay zekâ, insanın burun ve alın yapısına bakarak uygun bir Rönesans tarzı buluyor ve ona göre yeni bir görüntü oluşturuyor.

Google’ın da bu yapay zekâ uygulamasına benzer bir çalışması vardı ancak söz konusu uygulama, yeni portre oluşturmak yerine dünya çapındaki müzelerdeki resimlerde insanların ikizini bulmaya yarıyordu.

Bu uygulama hakkında akla gelen ilk çekincelerden biri gizlilik oluyor. Araştırmanın arkasındaki kişiler, fotoğrafların başka bir amaçla kullanılmayacağını ve gönderilen fotoğrafların anında uygulamadan kaldırılacağını belirtiyor.

Yapay zekâ, bir akıllı telefon uygulaması olmadığı için aiportraits.com üzerinden kullanılabiliyor.

 

Kaynak: Webtekno 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar