Financial Times’a göre İstanbul Bienali, İstanbul’da yaşamak için iyi bir neden

Financial Times’a göre İstanbul Bienali, İstanbul’da yaşamak için iyi bir neden

Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’un küratörlüğünde “Yedinci Kıta” başlığıyla düzenlenecek olan 16. İstanbul Bienali, ABD’den Çin’e, birçok farklı yayının gündeminde yer alıyor. Eylül ayında gerçekleşecek olan bienal, 2019’un en önemli kültür sanat etkinlikleri listelerinin ilk sıralarında konumlanıyor.

Ünlü iş ve ekonomi gazetesi Financial Times’ın 21 Ocak (bugün) tarihli sayısının Emlak Haberleri bölümünde yayımlanan “İstanbul’da yaşamak için 5 neden” başlıklı yazıda, 16. İstanbul Bianeli’ni ve İstanbul Modern’i merceğine aldı.

İstanbul’da yaşamak için en iyi nedenin çağdaş bir sanat merkezi olmasının gösterildiği haberde 16. İstanbul Bianeli’nin 2019 uluslararası sanat takviminin en ilgi çekici etkinlikleri arasında yer aldığı not düşüldü.

İstanbul’un “hızla gelişen parlak bir güncel sanat sahnesi” olarak nitelendiği yazıda, Boğaz’ın kenarından yer alan modern sanat müzesi İstanbul Modern’den de bahsedildi. Müzenin ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından milyonlarca dolarlık bir projeyle yenilendiğine ve yeniden açılacağı tarih olan 2021’e kadar Beyoğlu’na taşındığına yer verildi.

16. İstanbul Bienali dünya basınında

İngiltere’nin önemli gazetelerinden The Telegraph’da yayımlanan “2019’da mutlaka görülmesi gereken sanat etkinlikleri” başlıklı yazı,  ünlü sanat eleştirmeni Louisa Buck tarafından hazırlandı. Yazıda Venedik ve Sharjah bienalleriyle beraber anılan 16. İstanbul Bianeli için “prestijli bir şekilde devam eden” tanımı yapılıyor. Doğu ile batıdan harmanlanarak melez bir kültür çatısından buluşan İstanbul’un geleneksel rolüyle bienale fayda sağlayacağı belirtiliyor.

Londra ve New York merkezli önemli sanat gazetelerinden The Art Newspaper’ın bünyesindeki kıdemli editörlerden Gareth Harris’in 20 Aralık 2018 tarihli seçkisinde, 16. İstanbul Bianeli’nin Antroposen çağından esinleneceği vurgulandı. Gazete bianeli kaçırılmaması gereken sanat faaliyetlerinden gösterdi.

Gazetenin Çin baskısı olan The Art Newspaper China ise 2019’da görülmesi gereken kültür sanat etkinlikleri listesinde bianelden bahsederek haberi, web sitesi, WeChat platformu ve “2019 The Year Ahead” broşüründen yayımladı.

Londra merkezli kültür ve seyahat sitelerinden The Culture Trip’in Cape Town, Doha, Venedik ve Nantes şehirlerini sıraladığı “2019 sanat ve tasarım destinasyonları” başlıklı listesinde İstanbul’a da yer verildi. Ayrıca yazıda, şehri seyahat etmek için en iyi zamanın bienalin gerçekleşeceği tarihler olduğu not düşüldü.

ABD merkezli online sanat platformu Artnet’e göre 16. İstanbul Bienali, 2019’un en büyük ve en heyecan uyandıran bienallerinden.

İngiltere’nin saygın sanat dergilerinden Apollo Magazine’nde yayımlanan “2019’da kaçırılmaması gereken bienaller” başlıklı yazıda da İstanbul Bienali yer aldı. 29 Aralık 2018’de yayımlanan yazıda  bienalin küratörü Nicolas Bourriad’dan alıntı yapılarak Bourriad’nun  “tarihsel durumumuzu yansıtan bir sergi  şekillendirmeye çalışacağı” ifade edildi.

İngiltere merkezli sanat dergisi Elephant Magazine’in 3 Ocak 2019’da yayımladığı haberde İstanbul Bienali’nin Eylül ayından gerçekleşeceği duyuruldu. Alman sanat dergisi Monopol ise aynı gün, 2019’un öne çıkan etkinlikleri arasında İstanbul Bienali’ni de gösterdi.

Avusturya’nın günlük gazetelerinden Kurier, 2019’da Avusturya ve dünyadaki öne çıkan sanat etkinliklerini derlediği haberinde İstanbul Bienali’nden de bahsetti.

Çin merkezli web siteleri Sohu, Arts BJ ve Art Intern de 2019’da görülmesi gereken sanat faaliyetleri listelerinde 16. İstanbul Bienali’ne yer verdi.

Hindistan merkezli ekonomi gazetesi Mint’in web sitesi Live Mint, 2019 kültür takvimi için  “Antroposen çağında yaşamı düşünmek için doğu ile batının birleştiği şehirlerden daha iyi bir yer neresi olabilir ki?” yorumuyla 16. İstanbul Bienali’ne yer verdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding’in sponsorluğunda çok sayıda kurum ve kuruluşun da fon desteğini alarak düzenlenecek olan 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal