Filistin vatandaşı ünlü orkestra şefi İran’a alınmıyor

Filistin vatandaşı ünlü orkestra şefi İran’a alınmıyor

Daha önce Türkiye’de birkaç kez konser veren, dünyanın yaşayan en iyi orkestra şeflerinden ve piyanistlerinden biri olan İspanyol asıllı Yahudi müzisyen Daniel Barenboim, İran’dan geri çevrildi. İran İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı’nın, İsrail vatandaşı Daniel Barenboim’in şefliğinde başkent Tahran’da konser vermesi planlanan Berlin Filarmoni Orkestrası’na izin vermeyeceği bildirildi. İranlı yetkililer, Berlin Filarmoni’nin ülkede konser verebileceğini, ancak Daniel Barenboim’in girişine izin vermeyeceklerini açıkladı.

İran İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Nuşabadi, ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada “Biz Alman orkestrasının İran’a gelmesine karşı değiliz. Biz bu orkestraya liderlik eden kişiye karşıyız” dedi. Nuşabadi, güvenlik sorununu gerekçe gösterdi.

Öte yandan, Daniel Barenboim çoğu zaman Filistinlileri destekleyen açıklamalarda bulunması nedeniyle beş sene önce Filistin vatandaşlığı almış; Filistin ve İsrail’in dostluk zeminini oluşturmak adına, İsrailli ve Filistinli müzisyenlerin bir arada çalıştığı “Doğu-Batı Divan Orkestrası”nı kurmuştu.

Daniel Barenboim, 2011 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti. 

iran2İsrail ile İran aynı fikirde

Berlin Devlet Opera Evi’nin 72 yaşındaki direktörü Barenboim, perşembe günü yaptığı açıklamada, İran’da vermek istedikleri konserin kültürel diplomasi için önemli bir örnek olduğunu belirtmişti. 

Buna karşın, İsrail de Barenboim’in konserinin engellenmesi düşüncesinde İran ile buluştu. İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Tahran’da vereceği konserin iptal edilmesini istedi.

İsrail devletinin en ünlü muhaliflerinden Barenboim’in, nükleer müzakarelere tepkisi İsrail cephesinde öfkeye neden olmuştu. İsrail hükümeti karşıtı yorumlarıyla tanınan Barenboim’in Gazze ve Batı Şeria’da konserler vermesi de  İsrail hükümetini öfkelendirmişti.

İsrail’i resmi olarak tanımayan İran, İsrail vatandaşlarının ülkeye girmesine izin vermiyor. Ancak Barenboim’in Filistin vatandaşı olması nedeniyle kendisine özel bir izin verileceği düşünülüyordu.

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal