‘Fikri Mülkiyet ve Sanat’ atölyesi ocakta başlayacak

‘Fikri Mülkiyet ve Sanat’ atölyesi ocakta başlayacak

Fikri mülkiyet hakkında ne biliyoruz, ne bilmeliyiz? Bu bilgileri kavrar ve uygularsak ne olur, uygulamazsak nelerle karşılaşabiliriz? İstanbul’daki Hayat Bilgisi adlı kuruluşta bu konuda bir atölye düzenlenecek. 7 Ocak’ta başlayacak ve 28 Ocak’ta sona erecek 4 haftalık atölyede, avukat Pınar Sönmez, katılımcılara Fikri Mülkiyet ve Sanat Hukuku alanıyla ilgili bilgiler aktaracak.

Atölyede, görsel sanatlar, edebiyat, müzik, tasarım, sahne sanatları, sinema gibi fikri mülkiyete konu alanlardaki hukuki deneyim ve bilgiler paylaşıyacak ve şu soruların yanıtları, örnekler ve yargısal uygulamalarla birlikte araştırılacak: Eser nedir, neler eserdir? Eser sahiplerinin hakları nelerdir, bu haklar nasıl korunabilir? Hak ihlali halinde hangi hukuki yollara başvurulabilir? Maddi ve manevi tazminatın koşulları nelerdir? Fikri mülkiyeti konu alan sözleşmelerde hangi hususlara dikkat edilmesi gerekir? 

Özellikle sanatın hukukla kesiştiği alanda bilgi ve görüş sahibi olmak isteyen avukatlar, sanatçılar, hak sahipleri, sanat kurumu çalışanları, gazeteciler ve sanatseverlerin ilgisine sunulan atölyeye Hayat Bilgisi’nin internet sitesinden başvurulabilir. 

Pınar Sönmez, Fikri Mülkiyet ve Sanat Hukuku alanında avukatlık ve hukuk danışmanlığı yapıyor. Pera Müzesi’nin hukuk danışmanlığını da yapan Sönmez, aynı zamanda Görsel Sanatlar Derneği Platformu’nun hukuk danışmanı ve üyesi. Pınar Sönmez’in “Uyku Kaçsa Rüya Kalsa” adlı bir de öykü kitabı bulunuyor. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal