Ferhan Şensoy: ‘Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi, ülkeyi yönetenler’

Ferhan Şensoy: ‘Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi, ülkeyi yönetenler’

Usta tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy, “Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?” sorusuna, “Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!” yanıtını verdi. Sanatçıların hedef alınmasına tepki gösteren Şensoy, “Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!” dedi.

Ferhan Şensoy, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sanatçının muhalif olduğunu, kendi dünyasında ‘yandaş sanatçı’ diye bir kavram olamayacağını söyleyen Şensoy, muhalif sanatçıların hedef alınmasına tepki gösterdi.

Cumhuriyet‘ten Öznur Oğraş Çolak’a konuşan Şensoy, sanatçılara yönelik baskıya ilişkin, “Ben Ayfer Feray Tiyatrosu’ndayken Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üstünde kırk tiyatro vardı. Şimdi sadece Ortaoyuncular var Ses-1885’te. Geçmişte de tiyatro ve genel anlamda sanat birçok baskıyla, sansürle karşılaştı. Benim tiyatrom yakıldı, gece bekçisi hayatını kaybetti. O an orada bulunmaktan başka kabahati yoktu. Korkunç bir şeydi. Yine de işlerin hiçbir dönem bu kadar pespayeleştiğini görmedim. Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!” ifadelerini kullandı.

‘Muhalefetin her türlüsünden korkuyorlar’

“Neden bu kadar sanattan korkuyorlar?” sorusuna Şensoy, şu yanıtı verdi:

“Korkmamaları için somut bir sebep yok. Sanatçı muhalif olur. Bunu daha önce de söylemiştim; benim dünya görüşümde yandaş sanatçı diye bir kavram olamaz. ‘Ferhangi Şeyler’de sataşmadığım lider yok. Oto-sansür sevmem, sahnede dilimin kemiği yoktur. Yıllarca Özal’a demediğimi bırakmadım. Demirel’e, Deniz Baykal’a… Birçoğu gelip oyun izlediler, gülerek ayrıldılar. Erdal İnönü gizli gizli bilet alıp izlerdi, 500 koruması falan yoktu. İnsanın gelişmişlik düzeyini gösteren önemli unsurlardan biri de kendisiyle ilgili şakalara, eleştirilere karşı tavrıdır. Biz, bugün aşağılık kompleksiyle boğuşan siyasilerle uğraşıyoruz. Muhalefetin her türlüsünden korkuyorlar, muhalif izleyicimiz de buna dâhil.”

Şensoy, “Bu pandemi sürecinde devletin sanata ve sanatçıya yeterli desteği verdiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Devlet yardımından muaf bir tiyatroyuz biz. Devletin gıdım yardımına gerek yok. İzleyicimiz yalnız bırakmaz bizi” cevabını verdi.

“Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?” şeklindeki soruya usta sanatçı, “Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal