FBI çalınan Warhol eserlerine ödül koydu

FBI çalınan Warhol eserlerine ödül koydu

Andy Warhol’un “Campbell’in Çorba Konserveleri” baskı serisinden yedi parça, geçtiğimiz hafta Springfield Sanat Müzesi’nden çalındı. Şimdi FBI, çalınan tablolarla ilgili bilgi verenlere 25 bin dolar ödül teklif ediyor.

Sanatçının en dikkat çeken işlerinden olan “Campbell’in Çorba Konserveleri” baskıları, 1985’ten beri Springfield Sanat Müzesi’nin koleksiyonun bir parçası ve Britanya ve Amerikan Pop Art üzerine özel bir sergi vesilesiyle sergileniyordu.

Bu baskılar, MoMA’da bulunan ve 32 parçadan oluşan orijinal tablolardan daha sonra yapılan “Campbell’in Çorbası 1” isimli bir seriye ait. 1968 yılında, yani Warhol’un tabloları kültürel bir sansasyon yaratıp sanat dünyasını ikiye ayrıdıktan yaklaşık altı yıl sonra yapıldı.

Toplamda 10 parçadan oluşan set, 500 bin dolar değerinde. Ancak şimdi setin bozulması nedeniyle değerinin düştüğü tahmin ediliyor. Hırsızlar, seriden yedi parçayı çalmayı başardı: biftek, sebze, domates, soğan, bezelye, tavuklu erişte, siyah fasulye konserveleri. Müzede kalan üç baskı ise, halka kapatıldı: Biberlik, kremalı mantar, et suyu (biftek).

Çorba konservesi baskıları yaklaşık bir metre yüksekliğinde ve 60 santim genişliğinde, beyaz ahşap çerçeve içerisinde duvarda sergileniyorlardı. Hassas olmaları nedeniyle, yıllar içerisinde sadece birkaç kez sergilendiler.

1987 yılında ölen Warhol’un eserleri on yıllardır ikon olmayı ve tartışmayı sürdürüyor. Sanatla yakından ilgili olmayanlar bile Warhol’un renkli Elizabeth Taylor ve Marilyn Monroe baskılarına aşinadır ancak “Campbell’in Çorba Konserveleri” tabloları, Pop Art akımı dönemi yaratılmış en tanınır eserler arasında.

Los Angeles’ta Andy Warhol’un sanatı üzerine uzmanlaşan Revolver galerisinin sahibi Ron Rivlin, toplamda serideki her çorba çeşidinden 250’şer, toplamda 2.500 baskı olduğunu söylüyor. Rivlin’in tahminlerine göre bugün, zarar görmemiş, kaybolmamış ya da yokedilmemiş 50 tam seri bulunmakta. Serinin tam olmaması baskıların değerini düşürüyor.

Her ne kadar binlerce baskı yapılmış olsa da, Rivlin’in söylediğine göre çalınan işleri müzayede ve galerilerde satmak kolay olmayacak. Otoriteler bu etkinlikleri yakından izliyor ve koleksiyonerler hırsızları ihbar ediyor. Rivlin, geçtiğimiz sene Los Angeles’ta bir iş yerinden çalınan dokuz parçanın satışı için kendisi ve bir başka Warhol uzmanıyla iletişime geçildiğini söylüyor.

Rivlin “Kara borsa gibi” diyor, “Kime satarlarsa satsınlar çalıntı olduğunu bilmek isteyecektir.”

Kaynak: The New York Times

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal