‘Fazla beyaz’ tartışma sürüyor: ‘Sorun Oscar’dan büyük’

‘Fazla beyaz’ tartışma sürüyor: ‘Sorun Oscar’dan büyük’

Akademi, etnik çeşitlilik için adım atadursun, bu yıl 88. kez 28 Şubat’ta verilecek Oscar ödülleriyle ilgili “siyah beyaz” tartışma büyüyor.

“Spotlight” filmiyle bu yıl en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilen Mark Ruffallo, törene katılmayı düşündüğünü ancak boykot hareketini desteklediğini, sorunun Oscar’dan çok daha büyük olduğunu söyleyen Spike Lee’ye katıldığını söyledi: “Tüm Amerikan sisteminde beyaz ayrıcalıklı ırkçılık hüküm sürüyor.”

Bu sene “45 Yıl” filmiyle Oscar ödüllerine aday olan ve geçtiğimiz günlerde Oscar’ın fazla beyaz adaylar seçmesini desteklemesiyle tepki toplayan Charlotte Rampling, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı:

“Kısaca şunu söylemek istemiştim; ideal bir dünyada tüm performanslar eşit bir şekilde değerlendirilme şansına sahip olur. Bu sene aday olan olağanüstü oyunculardan biri olduğum için çok gururluyum.”

Rampling ayrıca, Akademi’nin eleştiriler üzerine yaptığı değişikliklerden de memnun olduğunu belirtti. 

“Çeşitlilik endüstrimiz açısından önem verilmesi gereken bir mesele. Akademi’nin üyeliklerini çeşitlendirmek için yaptığı değişikliklerden çok memnunum.”

Öte yandan, Charlotte Rampling’den sonra daha önce iki defa aday gösterilmiş Fransız aktris Julie Delpy de destek söylemine katıldı. Julie Delpy, “Hollywood’da bir kadın olmaktansa Afrika Amerika kökenli olmayı tercih ederim” açıklaması her kesimden büyük tepki gördü. Sundance Film Festivali’nde yaptığı bu açıklama yüzünden gördüğü tepkiden sonra Delpy, Entertainment Weekly’ye bir açıklama daha yaptı.

“Kendimi bu şekilde ifade etmiş olduğum için çok üzgünüm. Afrika Amerika kökenli sanatçılara ya da eşit haklar ve fırsatlar için çalışanlara yapılan adaletsizliği görmezden gelmek için söylemedim bunları. Tek söylemeye çalıştığım bir kadın olarak bu sektörde yaşadığım fırsat eşitsizliklerine dikkat çekmekti. Hiç kimsenin mücadelesini küçümsemek gibi bir amacım yoktu. Bu adil olmayan gerçekliği değiştirmek için sürekli hazır olmak ve birbirimizi desteklemek zorundayız ve birilerinin gerçeği çarpıtarak ortak çabamızı sabote etmesine izin vermemeliyiz.”

Delpy sözlerini “Bu talihsiz yanlış anlaşılma için tekrar özür dilerim, beni tanıyan herkes adaletsizliğin herhangi bir türüne dayanamadığımı bilir” de ekledi.

Geçen haftalarda açıklanan Oscar adaylıklarında siyah oyuncuların ve sinemacıların sayılarının azlığı yüzünden başlayan Bembeyaz Oscar tartışması son hızıyla sürüyor. Yönetmen Spike Lee ve aktris Jada Pinkett Smith, Akademi’nin siyah oyuncu ve sinemacılara yeterince şans tanımadığını düşündüklerini söyleyerek bu seneki töreni boykot edeceklerini açıklamıştı. 2014 yılında 12 Yıllık Esaret filmindeki rolüyle Oscar kazanan Lupita Nyong’o ise durumu ‘şuursuz bir önyargı’ diyerek eleştirmişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal