Fazıl Say’dan Biga Madencilik Genel Müdürü Şentürk’e: ‘Madencisin demek, doğa katliamı yapacaksın mı demek?’

Fazıl Say’dan Biga Madencilik Genel Müdürü Şentürk’e: ‘Madencisin demek, doğa katliamı yapacaksın mı demek?’

Besteci ve piyanist Fazıl Say, Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün, Kaz Dağları’nda devam eden “Su ve Vicdan Nöbeti”ne yönelik “30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz” sözlerine tepki gösterdi.

Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları nedeniyle ağaç katliamı yaşanması üzerine başlayan kitlesel eylemler sırasında Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold’un yenilenmesi gereken lisansı yenilenmemiş, şirketin Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik’in de faaliyetleri durmuştu. Ruhsat süresinin uzatılacağını düşündüklerini ifade eden Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün, “30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz” sözleri tepkiyle karşılandı.

Fazıl Say, Şentürk’ün konuştuğu videoyu sosyal medya hesabından paylaşarak “Madencisin demek, doğa katliamı yapacaksın mı demek?” sorusunu yöneltti. Say, şunları yazdı:

“Hayret bir şey! Madencisin demek, doğa katliamı yapacaksın mı demek? Hiç mi anlamadı bu adam bunca insanın neyi protesto ettiğini! Yazıklar olsun! Doğanın yaşamın değerini bilmedikten sonra, bu gezegende bu doğada aydınlık bir gelecek için üretmedikten sonra ne değeri kalıyor madenin de paranın da sen söyle kardeşim! 30 milyon yıl diyorsun. 30 milyon yılda insanoğlu evrim geçirdi!”

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal