Fatih Akın’dan bir seri katil hikâyesi: ‘Altın Eldiven’ gösterimde

Fatih Akın’dan bir seri katil hikâyesi: ‘Altın Eldiven’ gösterimde

Bu hafta altısı yerli, dördü yabancı, on film gösterime giriyor.

Yönetmen ve senarist Fatih Akın’ın imzasını taşıyan “ Altın Eldiven” adlı film, Alman yazar, müzisyen ve oyuncu Heinz Strunk’ın 2016 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlandı. Fritz Honka adlı bir seri katilin hikâyesine odaklanan film, 69. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı. Ne var ki film, konuk olduğu festivallerde ağır şiddet sahneleri nedeniyle eleştirilmişti.

Fritz Honka karakterine “The Silent Revolution” ve “LOMO: The Language of Many Others” adlı filmlerden tanınan oyuncu Jonas Dassler’ın hayat verdiği filmde ona Margarete Tiesel, Hark Bohm ve Marc Hosemann eşlik ediyor.

1970 – 75 yıllarında Hamburg’un Red Light District bölgesinde yaşayan Fritz Honka, sakin ve sıradan bir insan gibi görünür. Sürekli olarak Altın Eldiven adlı bara giden Honka, aslında burada seçtiği kurbanlarını çatı katındaki evine götürerek öldüren bir seri katildir. Cesetleri evinde saklayan Honka, düzenli bir işe girince Altın Eldiven’den ve karanlık dünyasından kısa bir süreliğine uzaklaşsa da alışkanlıklarından kurtulması kolay değildir. İşlediği cinayetler gizlenemeyecek noktaya gelmiştir.

Film, İkinci Dünya Savaşı’na tanık olmuş toplumun güvensizlik ve korku içinde yaşadığı 1970’ler Almanya’sının çarpıcı bir portresini sunar nitelikte.

‘Hellboy’

Mike Mignola’nın ünlü grafik romanı “Hellboy”, yeni bir uyarlamayla yeniden beyazperdede. “Cehenneme Bir Adım”, “Köpek Askerler” adlı filmlerin yönetmeni Neil Marshall’ın çektiği “Hellboy” adlı filmin senaryosunu Mike Mignola, Andrew Cosby ve Chrsitopher Golden kaleme aldı.

Filmin başrolünde “Stranger Things” adlı diziden tanınan oyuncu David Harbour yer alıyor. Ona Milla Jovohich, Ian McShane, Sasha Lane ve Terry Kinney eşlik ediyor.

İnsanların dünyası ile fantastik canlılara ait bir evren arasında sıkışıp kalan Hellboy, hangi tarafa ait olduğunu bulmaya çalışır. Bu sırada Kral Arthur zamanında yaşamış olan ve Merlin’in güçlerini çalan kötü büyücü Nimue, intikam almak için insanlığa açtığı savaş açar. Hellboy, bu savaşı durdurmak için elinden geleni yapacaktır.

‘Kapı’

“İlk Aşk”, “Mutlu Aile Defteri”, “Babam” adlı yapımlarla tanınan yönetmen Nihat Durak’ın yeni filmi “Kapı”nın başrolünde Kadir İnanır rol alıyor. Ona Vahide Gördüm, Erdal Beşikçioğlu, Sermet Yeşil ve Timur Acar eşlik ediyor. Filmin senaryosu Filiz Üstün Durak’ın imzasını taşıyor.

Yirmi beş yıl önce Mardin’den Berlin’e göç eden Yakup ile Şemsa, üç çocukları ve torunlarıyla yaşarlar. Hayatları normal seyrinde giden bu Süryani aileye Mardin’den bir telefon gelir. Gelen telefon ailenin yirmi beş yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael hakkındadır. Ahşap ustası Yakup ile eşi Şemsa’nın geride bıraktıkları acıları tekrar tazelenir. Yakup ile Şemsa, torunları Nardin ile beraber Mardin’e yola çıkarlar. Yıllardır görmedikleri köylerine geldiklerinde Yakup, köyün terk edilmiş ve evinin de yağmalanmış olduğunu görür. Evinin kapısı sökülen Yakup, torunu Nardin ve kapıyı söken kaçakçı Remzi ile kapıyı bulma yolculuğuna çıkar. Mardin’den Kayseri’ye hatta İstanbul’a uzanan bu yolculuk, Yakup’un derinlerinde kapının ne anlam taşıdığını ve neye dönüşeceğini gösterecektir.

‘Şipşak Aile’

Sean Anders’in yönetmenliğini üstlendiği “Şipşak Aile” adlı filmin başrollerini Mark Wahlberg ve Rose Byrne paylaşıyor. Filmin kadrosunda Octavia Spencer ile Tig Notaro da yer alıyor.

“Şipşak Aile” adlı filmde koruyucu aile konusu ele alınıyor. Pete ve Ellie, mutlu ve uyumlu bir çifttir. Çocukları olmadığı için bir aile olmaya karar verdikleri gibi evlat edinmenin yollarını araştırmaya başlarlar. Tek bir çocuğu evlat edinmek isteyen çift, üç kardeşle karşılaşınca hepsini evlat edinmeye karar verir. Pete ve Ellie, birbirinden farklı karakterlere sahip üç çocukla aile dinamiklerini öğrenecektir.

‘After’

Anna Todd’un 2013 yılında ilk olarak Wattpad’de yayımlanan, çok satan romanından beyazperdeye uyarlanan “After” adlı filmin yönetmenliği Jenny Gage üstleniyor. Filmin başrollerini Selma Blair ile Hero Fiennes Tiffin paylaşıyor.

Üniversiteye yeni başlayan Tessa’nın hayatı hiç olmadığı kadar yolundadır. Okula hemen adapte olan genç kızın özel hayatında da bir sıkıntı yoktur. Liseden beri birlikte olduğu sevgiline sadık olan Tessa, sürekli geleceği için çalışır. Fakat genç kızın hayatı, Hardin Scott adlı çocukla tanışmasının ardından alt üst olur.

‘Çınar’

Mustafa Karadeniz’in yönetmenliğini üstlendiği “Çınar” adlı filmde Yunus Emre Çelik, Sezgin Cengiz, Şilan Düzdaban ve Mert Aygün rol alıyor.

Filmde, engelli bir gencin yaşam mücadelesi ele alınıyor. Makam şoförlüğü işinde çalışan Mustafa, eşi Suna ve engelli oğlu Rıza ile Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaşamaktadır. Mustafa, işini sevmese de oğlunu ameliyat ettirebilmek için cana başla çalışır. Eşi Suna da oğlunun eğitim alabilmesi için her gün onu sırtında okula götürür.

Yönetmen Karadeniz filmiyle engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal