Evde alternatif Newroz kutlaması: ‘Newroz her yerde’

Evde alternatif Newroz kutlaması: ‘Newroz her yerde’

Koronavirüs nedeniyle geliştirilen anternatif Newroz programına katılım çağrısında bulunan HDP İstanbul İl eşbaşkanları, “Halkımız belirtilen saatte tek bir yürek, ses ve ruhla Newroz kutlamalarına dahil olsunlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), koronavirüs nedeniyle bu sene ki Newroz kutlamalarını iptal ettiğini duyurmuştu. HDP dün resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, 20 Mart saat 20.20’de evlerinde olan yurttaşların balkon ve pencerelerine çıkarak cep telefonu ışığı, el feneri, meşale, çakmak, zılgıt ve türküler eşliğinde bu yıl ki Newroz bayramını kutlaması isteyerek, alternatif bir kutlama geliştirdi. Salgından dolayı toplumun sağlığı ve güvenliğini düşündükleri için böylesi alternatif bir yöntem geliştirdiklerini söyleyen HDP İstanbul İl eşbaşkanları, umutsuzluğa sevk edilen böylesi bir dönemde Newroz ruhunda yanan ışığın umut olacağını ifade ettiler.

Direnişin sembolü

Alanlarda olmasa bile Newroz’un coşkusunu evlerinde hissedilmesi için böyle bir karar aldıklarını belirten HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, alınan kararı hızlıca ilçe örgütlerine ilettiklerini ifade etti. Bir yandan salgına karşı mücadele ederken bir yandan da asıl gündemlerinden biri olan Newroz direnişini ihmal etmeden İstanbul genelinde bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Bulut, Newroz’un tarihsel süreçteki önemine dikkati çekerek, “Newroz binlerce yıldır direnişin sembolü. Yasaklanan zamanlar dahil olmak üzere her dönemde Newroz kutlaması gerçekleşti. Salgın toplum sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren bir durum olduğu için bu sene kitlesel olarak kutlamayı planladığımız Newroz etkinliğini iptal ettik. Newroz’un tarihsel önemini göz önünde bulundurarak da kutlamaların evlerde gerçekleştirilmesini parti olarak kararlaştırdık” dedi.

‘Evlerimizi Newroz ruhuyla dolduracağız’

“Newroz; direniş, özgürlük ve barış taleplerinin halklar nezdinde birleştiği bir gündür. Bu sene de evlerimizi Newroz ruhuyla dolduracağız” diyen Bulut, “Koronavirüs, büyük bir salgın. Bu salgın karşısında direnmek, dayanışmayı arttırmak toplumsal olarak birlikte ne yapabileceğimizi göstermenin tam zamanı. Newroz da bu toplumsal dayanışmanın ta kendisi. Salgına karşı toplum olarak birlikte direnmek ve mücadele etmek umut yaratacaktır” diyerek, herkesi belirlenen saatte Newroz kutlamasına çağrıda bulundu.

HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Erdal Avcı ise toplum olarak olağanüstü bir durumla karşı karşıya olduklarını söyleyerek, “Böylesi olağanüstü bir durumda Newroz’u kitlesel olarak kutlamak akılca olmazdı. Bu sebeple iptal edildi. Fakat Newroz’un tarihsel önemi göz önünde bulundurduğumuzda da mutlaka kutlanması gerekiyordu. Parti olarak her evde Newroz’un kutlanmasını kararlaştırdık” dedi.

‘Kapitalist modernitenin çaresizliğine ışıktır’

Koronavirüs salgının kapitalist modernitenin çaresizliğini bir kez daha açığa çıkardığını belirten Avcı, kapitalist sistemin çaresizliğine karşı her dönemde halkaların kendi alternatiflerini yarattığını vurguladı. Parti olarak böylesi olağanüstü bir durumda aldığı kararı bu anlamda okunması gerektiğini dile getiren Avcı, “Newroz ateşi her zaman karanlığa karşı yanmıştır. Bu anlamda halkımız ne edip ne etmeli Newroz’un ateşini bulunduğu her yerden kapitalist sistemin karanlığa tutmalıdır. Halkımız partimizin yaptığı çağrıya kulak vererek, belirtilen saat tek bir yürek, ses ve ruhla Newroz kutlamalarına dahil olsunlar” çağrısında bulundu.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal