Esma Recepova hayatını kaybetti

Esma Recepova hayatını kaybetti

“Roman müziğinin kraliçesi” Makedonyalı Esma Recepova, dün hayatını kaybetti. Roman dilinde ilk şarkı söyleyen sanatçılardan biri olan Recepova 73 yaşındaydı.

Hastane ve ailenin verdiği bilgilere göre Recepova, kısa bir hastalık döneminin ardından Üsküp’te vefat etti.

Recepova 50 yılı aşkın kariyeri boyunca her türden ırkçılık ve önyargıyla savaştı. Roman kadınların hakları için mücadele etti ve yaptığı evlilik nedeniyle çok fazla eleştiriye maruz bırakıldı. Recepova’nın besteci eşi ve iş ortağı Stevo Teodosievski’nin Roman topluluğuna mensup olmaması çok fazla tartışmayı beraberinde getirdi.

Recepova hayatı boyunca pek çok insani yardım faaliyetinde bulundu ve toplam 48 çocuk evlat edindi. Roma Times’ın belirttiğine göre bugüne kadar üç kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Dünyanın pek çok yerinde konser veren Recepova, abartılı kıyafetleri ve hem güçlü hem de kontrollü sesi ile tanınır. Yüzlerce şarkılık bir repertuvara sahip olan şarkıcı, Roman ve Makedonya müziklerini pop ve elektronik gibi çağdaş müzik türleriyle birleştirdi.

Recepova 2013 yılında Makedonya’yı Eurovision’da temsil etmişti.

Aşağıdaki videoda Recepova, 2. Dünya Savaşı esnasında Hitler tarafından soykırıma uğrayan Romanlara yazılan ağır “Gelem Gelem”i seslendiriyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal