Eskişehir, Dünya Şehircilik Yarışması’nda Londra ve New York’u geçip finale kaldı

Eskişehir, Dünya Şehircilik Yarışması’nda Londra ve New York’u geçip finale kaldı

Eskişehir, Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün (World Resources Institute – WRI) Şehircilik Ödülü WRI Ross Yarışması’nda 115 kent arasında Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi metropolleri geride bırakarak finale kaldı.

Sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüten WRI, ödülünde ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü dönüştürücü projeleri değerlendirdi.

Fotoğraf: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Euronews’ten Devrim Hacısalihoğlu’nun haberine göre, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yarışmada beş finalist şehirden biri olan Eskişehir’in bu başarısında Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri kapsamında; Porsuk Çayı’nda ıslah çalışmaları yapılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 200’ün üzerinde artırılması, şehir içi raylı sistem ağı yaygınlaştırılması ve buna paralel kentin turizm potansiyelinin artması gibi hizmetlerin etkili olduğu görüşündeler.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız da konuyla ilgili açıklamasında, küresel kalkınma ve iklim hedeflerine ulaşmak için kentlerin olumlu değişmeye ihtiyacı olduğunu, şehirler için WRI Ross Ödülü’nün kentsel dönüşümü olumlu etkilemiş projeleri öne çıkarmayı ve onları desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

Fotoğraf: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Cansız, “Kentler her gün değişiyor, ne var ki bu değişim her zaman olumlu olmuyor. Çoğu zaman kentler kirlilik, trafik sıkışıklığı, verimsizlik ve eşitsizlik ile mücadele ediyor” dedi.

Öte yandan yirmi yıldır kentin Belediye Başkanı olarak görev yapan Yılmaz Büyükerşen de Eskişehir’in başarısına ilişkin bir açıklama yaptı. Eskişehir’in yarışmada finale kalmasından gurur duyduklarını söyleyen Büyükerşen şöyle dedi:

 “Bir yandan değerlerimizi korurken bir yandan da şehrimizi yaşanabilir, temiz ve çağdaş bir kent haline getirmeyi hedeflediğimiz bu projelerin böylesi uluslararası yarışmalarda dünyanın marka şehirlerini geride bırakıyor olması her yönüyle gurur verici.

Aslında bu başarı halkımızın bizlere olan güveninin bir sonucudur. Eskişehir’in irice bir kasaba görünümünden, örnek bir şehre dönüştürülmesi çabalarımızın takdir topluyor olması ne derece doğru hizmetler ürettiğimizin de en somut göstergesidir. En önemlisi Eskişehir’in ihtiyacı olan projeleri yaşama geçirdikçe, Eskişehir’de bir iç turizm hareketine de vesile olduk.

Yaz kış demeden yılın her dönemi turist ağırlıyoruz. Şehrimizde birbiri ardına yeni oteller, lokantalar açılıyor. Hizmet sektörü turizmden para kazanıyor, Eskişehir kazanıyor, Eskişehirli kazanıyor. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bir taraftan temel belediyecilik hizmetlerimize devam ederken, bir taraftan da turizm değerimize değer katacak, şehrimize daha çok turist çekecek yeni projeleri hızla yaşama geçiriyoruz. Eskişehirimiz uluslararası alanda böylesi yarışmalarda adının anılması, hatta finale kalması göğsümüzü kabarttı, bize yeni projeler için güç verdi.”

Eskişehir’in yarışmada finale kalmasını sosyal medya hesabından da duyuran Büyükerşen, mesajında “Ne mutlu bize, ne mutlu gururla Eskişehirliyim diyen hemşehrilerime!” ifadelerini kullandı.

Yarışmaya Eskişehir’in dışında Türkiye’den İstanbul, Bursa, Antalya, Isparta gibi şehirler katılırken; finalde Eskişehir’in rakipleri Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban şehirleri oldu. Kazanan şehrin Nisan ayında açıklanacağı yarışmada, kazanan kent 250 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.

Fotoğraf: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Eskişehir geçen Ekim ayında da medya takip ve raporlama ajansı PRNet’in dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan araştırmasında 388 şehir arasında dünyada on ikinci Türkiye’de de ilk sırada yer almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • Akif
    19 Aralık 2018, 11:59

    Gerçekten büyük başarı. İstendiği ve imkan verildiğinde Türkiyede bunlarda olabiliyormuş demek ki

    CEVAPLA