Eski DT Genel Müdürü Lemi Bilgin altı yıl süren davayı kazandı

Eski DT Genel Müdürü Lemi Bilgin altı yıl süren davayı kazandı

Ağustos 2014’de görevden alınan Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü, akademisyen, eğitmen ve oyuncu Doç. Dr. Lemi Bilgin, altı yıl süren yargılamanın sonunda açmış olduğu davayı kazandı.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden görevine son verilen Bilgin, Ankara 14. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açmıştı. Mahkeme davalı idare olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Lemi Bilgin hakkında verilmiş cezaların bildirilmesini istemiş, Bakanlık da altı klasörden oluşan binlerce evrakın yer aldığı belgeleri göndermişti ancak, o belgelerin arasında ceza yoktu.

Ankara 14. İdare Mahkemesi yargılamanın sonunda iptal talebiyle açılan davanın reddine karar vermişti.

Bilgin vekili aracılığıyla Danıştay nezdinde temyiz başvurusu yapmıştı, uzun süren bekleme sonrasında Danıştay 2. Dairesi ilk derece mahkemesinin kararını onamıştı. Ancak, karar gerekçesinde hangi nedenlere dayanarak onandığı da yoktu.

Bu karar üzerine aynı daireye karar düzeltme dilekçesi ile başvurulmuştu.

Yine uzun süren bekleme sonunda onama kararı veren 2. Daire, bu kez başkanın muhalefet şerhine rağmen ilk derece mahkemesinin kararını bozdu.

Lemi Bilgin emekliliğini istedi

Açmış olduğu iptal davasını kazanması durumunda hiç beklemeden emekliliğini isteyeceğini açıklamış olan Bilgin, söylediğini yaparak emeklilik dilekçesini de kuruma verdi.

Lemi Bilgin, 3 Ağustos itibarıyla emekli olarak, uzun yıllar hizmet verdiği Devlet Tiyatroları’ndan fiilen ilişkisini sonlandıracak.

 

Kaynak: Tiyatro Dergisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal