Eski bir Çernobil çalışanı, diziyi izledikten sonra intihar etti

Eski bir Çernobil çalışanı, diziyi izledikten sonra intihar etti

Çernobil Nükleer Santrali’nde likidatör olarak görev yapan Nagashibay Zhusupov, HBO’nun 5 bölümlük “Çernobil” dizisini izledikten sonra iradesine dayanamadı ve yaşamına son verdi.

1986’da gerçekleşen Çernobil Nükleer Santrali faciasının etkiler hâlâ devam ediyor. Sovyetlerin yıkılmasının ardından bütün dünyanın hakkında daha fazla detayı öğrendiği facia, en son HBO tarafından yapılan 5 bölümlük mini diziyle gündem oldu.

Zhusupov’un 25 yaşındaki kızı Gaukhar, diziyi seyrettikten sonra hatıraları yeniden canlanan babası için yaşananlara olan öfkesine dayanamadığını belirtti.

Mağduriyeti uzun yıllar sürdü

Çernobil Faciası sırasında beş çocuğu ve eşiyle birlikte ortada kalmıştı. Sovyet hükümetinin facia mağdurlarına sağladığı konut hizmeti talebi reddedilen Zhusupov, 10 yıl boyunca ailesiyle yoksulluk içinde yaşadı.

Sovyetler dağılınca Kazakistan’ın Semey bölgesine yerleşen Zhusupov, burada da bir nükleer test sahasında çalıştı. Sovyetler Semipalatinsk Test Sahası olarak bilinen bu bölgede, 450’den fazla nükleer silah denemesi yapıldı. Ancak yapılan testlerin etkisi, Çernobil Faciası kadar dillendirilmedi.

Gaukhar, babasının diziyi gözyaşları içerisinde izlediğini ifade etti. Kızına göre Zhuusupov, intiharından hemen önce diziyi bitirmişti.

Toplamda 6 saat süren dizinin Zhusupov’un geçmişini tekrar canlandırdığını belirten Gaukhar, “Bütün fedakârlıklarının ardında, yetkililerin kendisini görmezden gelmesine dayanamayıp intihar ettiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Çernobil Faciası’na birinci gözden tanık olan kahramanlar, eski Sovyet ülkeleri olan Ukrayna, Belarus, Rusya ve Kazakistan hükümetlerince emekli olarak tanınıyorlar. Nitekim Zhusupov gibi mağduriyeti son bulmayan isimler de var. Zhusupov’un tıpkı diğer çoğu mağdurda da görüldüğü gibi ani bayılmalar, baş ağrısı sorunlarıyla mücadele ettiği biliniyordu. Kendisinin Kazakistan hükümetinden aldığı emekli maaşı ise haftalık 35 pound, yani sadece 248 TL’ydi.

 

Kaynak: Webtekno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal