Ertuğrul Günay: Efes kazıları siyasi gerginliğe feda edilemez

Ertuğrul Günay: Efes kazıları siyasi gerginliğe feda edilemez

Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde ve sonrasında Efes Antik Kenti kazılarına yoğun ilgi gösteren Ertuğrul Günay, kazıların planlanan süreden iki ay önce durdurulmasıyla ilgili Kültür Servisi’ne yaptığı açıklamada, bakanlığın bu karardan dönmesi gerektiğini belirtti.

Kazıların son zamanlarda Avusturya kamuoyunda Türkiye hakkında çıkan olumsuz haberler nedeniyle iptal edildiğini hatırlatan Günay, “Böyle önemli bir tarihi merkezdeki bilimsel çalışmaların, siyasi gerginliğe feda edilmesini talihsizlik sayıyorum” dedi.

Efes kazısının, mevsimlik çalışmaların bitimine iki ay kala iptal edildiği haberini üzüntüyle öğrendiğini aktaran Günay şöyle dedi:

“Önemli bir kültürel işbirliği çalışmasının siyasi gerginlikler nedeniyle sona erdirilmesini haklı ve doğru bulmuyorum.

Bu tür haber ve propagandaya karşı Dışişleri Bakanlığı hak ettiği yanıtı elbette vermeli, ama bu yanıt bir kültür projesinin iptali kolaycılığı üzerinden olmamalıdır.”

Günay, ülkemizdeki 40 kadar yabancı arkeoloji enstitüsü kazıları içinde Efes’in, en sürekli ve başarılı çalışma alanları arasında olduğunu aktardı:

“Böyle önemli bir tarih merkezindeki bilimsel çalışmaların, siyasi gerginliğe feda edilmesini talihsizlik sayıyorum. Bakanlığın en kısa zamanda bu kararı düzelteceğini ve çalışmaların eksiksiz devam edeceğini umuyorum, diliyorum.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal