Erdoğan’ın beklediği sanatçı: ‘Slogan atmayacak, şikâyet etmeyecek, siyasi polemik yapmayacak’

Erdoğan’ın beklediği sanatçı: ‘Slogan atmayacak, şikâyet etmeyecek, siyasi polemik yapmayacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, “nasıl bir sanatçı beklediğinin” cevabını verdi. Erdoğan’a göre, sanatçının şikâyet etmeyeni, polemik yapmayanı ve slogan atmayanı sanatı ilerletecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuştu.

“Millet estetik manada küllerinden dirilmek ve yitik hazinesine yeniden kavuşmak için sizi bekliyor” diyen Erdoğan, beklediği sanatçı tipini “slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak”, “gündemin peşinden savrulmak yerine dünyaya gündem verecek”, “ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikâyet etmek yerine kendi sanatını üretecek”, “muhalefetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu sanatıyla gösterecek” sözleriyle açıkladı.

“Sanat teorilerinin çöktüğü, sanat ortamının değişime uğradığı bir çağda yaşıyoruz. Ülkemiz, dünyaya yalnızca yeni eserler sunmakla kalmayacak, geleceğin sanat mefhumlarının payandalarını da temellendirecektir. Biz o sanatçıyı bekliyoruz” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beklediğimiz o sanatçı, kimliğiyle birlikte deryasını bilecektir, önce kendisi olacaktır, davasını sanatıyla ifade edecektir. Beklediğimiz o sanatçı, vaktini ve enerjisini dünyanın iyiliği adına ürettiği eserleriyle gösterecek, sanatını icra ederken dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, zulme ve adaletsizliğe karşı bir çığlık olarak yaptığı şarkısıyla dünya müzik listelerini sallayacak, müzikteki evrensel anlayışları değiştirecektir. Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarılarıyla dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, ortaya koyduğu bir sanat üslubuyla veya icat ettiği bir sanat formuyla adını sanat tarihine yazdıracaktır. Beklediğimiz o sanatçı, ürettiklerinden dolayı parmakla gösterilecek, üslubuyla herkesi peşinden sürükleyecektir. Beklediğimiz o sanatçı, gündemin peşinden savrulmak yerine dünyaya gündem verecek, performansıyla rekorlar kitabına girecek, tarzıyla sanat modası oluşturacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikâyet etmek yerine kendi sanatını üretecektir. Beklediğimiz o sanatçı, muhalefetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu sanatıyla gösterecektir.”

‘Sanatçı olmak istedim’

Erdoğan, ayrıca yaptığı konuşmada Muhammed Peygamber’in Abdullah bin Revaha için söylediği “Onun sözleri, Kureyş müşriklerine ok yağdırmaktan daha etkilidir” ifadelerini hatırlatarak “İşte o gün sanatçı olmayı çok istemiştim lakin kader bize ülke hizmetini siyaset güzergâhında biçince ömrümüzü Mevlana’nın anlattığı karıncalar misali sanatçıları takip etmekle geçirdik” dedi.

Ödül kazananlar

Erdoğan, ödüle değer görülen isimleri de şöyle açıkladı:

“Bu yıl da değerli jürimizle hareket ettik. Özdemir Erdoğan’a müzik alanındaki ödülümüzü takdim edeceğiz. Sinema alanındaki ödülümüzü Derviş Zaim’e takdim edeceğiz. İbrahim Tenekeci kardeşimize edebiyat ödülümüzü takdim edeceğiz. Bu yılki vefa ödülümüzü merhum Necmeddin Okyay adına vereceğiz. Ödül takdim edeceğimiz sanat insanlarımızı tekrar cani gönülden tebrik ediyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal