Erdoğan isterse kültür ödülünü geri alacak

Erdoğan isterse kültür ödülünü geri alacak

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, “devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyildiği” takdirde bir sanatçıya ya da bilim insanına verilen ödül, Cumhurbaşkanı’nın onayıyla geri alınabilecek. 1995 tarihli yönetmelikte ise bu kriter “mahkeme kararı ile geri alınır” hükmüyle belirlenirken, değişen yönetmelikte verilen ödülün geri alınması Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasında olacak.

Önceki yıllarda Adalet Ağaoğlu, Yaşar Kemal, Ara Güler, Ahmet Kaya, Alaaddin Yavaşça, Doğan Hızlan, Hayrettin Karaca, Hülya Koçyiğit, Nuri Bilge Ceylan, Oktay Akbal’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların değer görüldüğü ödülün yeni yönetmeliğine “devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenlerin ödülünün Değerlendirme Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile geri alınacağını” hükmü getirildi. 1995 tarihli yönetmelikte ise bu karar “Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümden dolayı hüküm giyenlerin ödülü mahkeme kararı ile geri alınır” şeklinde düzenlenmişti.  

Türk kültürü vurgusu

Yeni yönetmelikte dikkat çeken bir başka ayrıntı ise “özgün eserleri ve hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişilere de” ödül verilebilecek olması. Eski yönetmelikte sadece kültür sanatın yücelmesine katkı veren kişilerin kapsamda olduğu ifade edilirken, yeni yönetmelikle, “Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türk kültür sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi ve kurumların” ödüllendirileceği belirtildi. 

Devlet Sanatçısı unvanı da geri alınabiliyor

Sanatçılara ayrıca, kriterleri başka bir yönetmelikle belirlenen “devlet sanatçısı” unvanı da veriliyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde, geçen günlerde yaşamını yitiren tiyatro sanatçısı Levent Kırca da “devlet sanatçısı” unvanına değer görülmüştü. Ancak AKP iktidarına karşı muhalif tutumuyla da bilinen Kırca, yaptığı açıklamada, “Devlet sanatçısı unvanım geri alındı. Süleyman Demirel vermişti, Tayyip Erdoğan aldı” demişti. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal