Erdem Gül ve Can Dündar yayındayken İMC TV karartıldı

Erdem Gül ve Can Dündar yayındayken İMC TV karartıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle İMC TV hakkında soruşturma başlatmasının ardından kanalın yayını kesildi.

Başsavcılık, TÜRKSAT’tan kanalın frekansının kaldırılmasını talep etmiş, “Yayın çözümleri ile ilgili bilirkişi raporu incelendiğinde TÜRKSAT uydusu vasıtasıyla IMC TV kanalında PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasının yapıldığı anlaşılmıştır” denilmişti.

Başsavcılığın talebinin ortaya çıkmasının ardından İMC TV’nin yayını bugün gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’le Cumhuriyet gazetesinde töportaj yapıldığı sırada bir anda kesildi.

Kanal durumu Twitter’dan duyururken, yayın da internet üzerinden devam etti. Bu sırada Cumhuriyet gazetesinde olan Banu Güven, TÜRKSAT’ın pazarlama müdürlüğünden gelen talimatla yayınlarının kesildiğini öğrendiklerini belirterek şunları söyledi:

“Dosyada gizlilik var dolayısıyla ne olup bittiğini göremiyoruz. Daha önce RTÜK’ten bizim üç aylık yayınımız istendiğinde bunun neden olduğunu öğrenmek istedik. Hayır soruşturma yok denildi. Ama biz soruşturma olduğunu dün öğrendik. Soruşturmaya konu olan bizlerin en son haberinin olması, bir hukuksuzluktur. 25 Şubat’ta bu yazının gönderildiğini öğrendik, daha sonra da dosyamızın kısıtlama kararıyla sulh ceza mahkemesine gönderildiğini öğrendik. TÜRKSAT’ın da bunu gerekçe göstererek pazarlama müdürlüğünden alınan kararla yayından indirildik. Tam da Can Dündar ve Erdem Gül’ün konuşmasının verildiği sırada, tam da basın özgürlüğünden bahsedildiği sırada yayınımız kesildi.”

Banu Güven, İMC’nin gazetecilik yapmayı bırakmayacağını kaydederek, “Devam etmenin yolu var. Habercilik yapmak için pırıl pırıl stüdyolara gerek yok. Biz her yerde haber yapacağız. Biz gazeteciler olark bu mesleği bir idealizmle yapıyoruz” dedi.

Öte yandan konuyu değerlendiren RTÜK üyesi Ersin Öngel, “Savcının TÜRKSAT’a gönderdiği yazıdaki talebi hukuka ve medya özgürlüğüne aykırılık içermektedir. En nihayetinde imc tv RTÜK’ten lisans almış bir yayıncı kuruluştur. Dolayısıyla yayın denetimi savcılığa değil RTÜK’e aittir” tespitinde bulunurken, RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise, “Bir televizyon kanalının lisanslı yayın yapıp yapamayacağına RTÜK karar verir. Savcılığın değerlendirmesi sübjektif ve işgüzar bir değerlendirmedir” dedi.

STV grubu uydudan çıkarılmıştı

Geçtiğimiz yıl da Samanyolu TV, Mehtap TV, Ebru TV ve Burç FM’in de aralarında bulunduğu 13 TV kanalı ve radyo, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” (FETÖ/PDY) soruşturması gerekçe gösterilerek TÜRKSAT’tan indirilmişti.

Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasının ardından ise Kanaltürk ve Bugün TV’nin yayını kesilmişti.

Kaynak: Diken

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal