Endonezya’da edebiyat şenliğine devlet baskısı

Endonezya’da edebiyat şenliğine devlet baskısı

Endonezyalı yetkililer, ülkenin en büyük edebiyat şenliğinin düzenleyicilerine, 50 yıl önceki kitle kıyımıyla ilgili etkinlikleri iptal ettirdiler. Yetkililer, önümüzdeki hafta Bali adasındaki Ubud kentinde başlayacak olan Okurlar ve Yazarlar Şenliği’nin yöneticilerini, söz konusu etkinlikler ve açık oturumlar iptal edilmezse şenliği yasaklamakla tehdit etmişlerdi.

1965’te ordu içindeki bir darbe girişiminden sonra duruma egemen olan General Suharto, iktidarı ele geçirmeye çalışmakla suçladığı Endonezya Komünist Partisi’ne karşı vahşi bir kıyım başlatmıştı. Ölü sayısının en az 500 bin olarak tahmin edildiği bu kıyımın ardından Devlet Başkanı Sukarno giderek artan bir baskı altına girmişti. Genelkurmaş başkanlığını üstlenen Suharto ise Mart 1966’da olağanüstü yetkiler elde ederek yönetimde geniş çaplı bir temizlik gerçekleştirmiş ve sonunda Mart 1968’de devlet başkanlığına getirilmişti.

Bu korkunç katliam, 1982’de ünlü Avustralyalı yönetmen Peter Weir’in yönettiği, başrollerini Mel Gibson, Linda Hunt ve Sigourney Weaver’ın paylaştıkları “Tehlikeli Bir Yıl” adlı filmle beyazperdeye aktarılmıştı.

Geçen yıl Endonezya devlet başkanlığına seçilen Joko Widodo, devletin 1965’teki kıyımla ilgili bir soruşturma açacağı sözünü vermiş, ancak o günden bu yana hiçbir şey yapılmamıştı. Uluslararası insan hakları grupları, en azından kurbanların ailelerine adaletin sağlanması için Endonezya yönetimine çağrıda bulunmuşlardı.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal