Emine Işınsu hayatını kaybetti

Emine Işınsu hayatını kaybetti

Yazar Emine Işınsu 83 yaşında hayata veda etti.

Yazarın ölüm haberini, eşi Prof. Dr. İskender Öksüz, “Az önce eşim Emine Işınsu’yu kaybettim” açıklamasıyla duyurdu.

Işınsu’nun, “Sancı”, “Çiçekler Büyür”, “Azap Toprakları” ve “Ak Topraklar”ın da aralarında olduğu 20’yi aşkın eseri bulunuyor.

Emine Işınsu hakkında:

17 Mayıs 1938’de Kars’ta doğdu.

Cumhuriyet döneminin tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızı olan Emine Işınsu, annesinden dolaylı sürekli edebiyattan söz edilen ve şiir okunan bir çevrede, babasının görevlerinden dolayı da Sarıkamış, Şanlıurfa ve Karaman gibi yurdun çeşitli yerlerinde yaşayarak büyüdü.

Annesiyle çıkardıkları Ayşe Dergisi ile dergi yayıncılığına başladı.

“İki Nokta” adlı ilk şiir kitabı yayımlandığında henüz 17 yaşında olan yazar, “Küçük Dünya” adlı kitabından sonra 1960’lı yıllarda yoğun bir şekilde roman yazmaya yöneldi.

1971-1981 yılları arasında fikir ve sanat dergisi Töre’yi çıkardı

“Bir Yürek Satıldı” (1967), “Bir Milyon İğne” (1967) ve “Adsız Kahramanlar” (1975) oyunlarını kaleme alan yazarın TRT’de radyofonik oyun olarak yayımlanan “Bir Yürek Satıldı” yapıtıyla “Küçük Dünya” romanı televizyon dizisi olarak TRT’de ekrana geldi.

Birçok dergi ve gazetede de yazıları yayımlanan Işınsu, edebiyat yaşamı boyunca “Sancı”, “Çiçekler Büyür”, “Azap Toprakları” ve “Ak Topraklar”ın da aralarında bulunduğu 20’yi aşkın eseri kaleme aldı.

Emine Işınsu’nun, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Edebiyatı Vakfı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türkiye Yazarlar Birliği gibi birçok kurumdan ödülü bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal