Elinde dolar tutan ‘Salvator Mundi’ NFT olarak satışta

Elinde dolar tutan ‘Salvator Mundi’ NFT olarak satışta

Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” tablosundan uyarlanan eser NFT olarak satışa çıkarıldı. “Salvator Metaversi” adlı eserin 450 milyon dolara satılması  bekleniyor.

Suudi Prensi Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından 450 milyon 300 bin dolara satın alınarak “bir mezatta satılan en pahalı yağlı boya tablo” niteliğini kazanan “Salvator Mundi” tablosu, farklı bir versiyonuyla NFT’ye çevrildi. Orijinalinde sağ elini yukarı kaldırmış, sol eliyle de dünyayı temsil eden bir kristal küre tutan İsa Peygamber’in tasvir edildiği resmin dijital versiyonunda figür, elinde dolar banknotları tutuyor.

Duvar‘ın Art Newspaper‘dan aktardığı habere göre, “Salvator Mundi” NFT’si, OpenSea adlı platformda basıldı ve Paskalya hafta sonunda mezata çıkarıldı. 2019’da yayımlanan “The Last Leonardo” kitabının yazarı Ben Lewis, NFT’ye çevirdiği tabloyu “Salvator Metaversi” olarak adlandırdı. Lewis, NFT satışından 450 milyon dolar bekliyor.

NFT’nin satışından elde edilen gelir, Ben Lewis ile “Salvator Mundi”nin orijinal tablosunu 2005’teki müzayedede toplam bin 175 dolara satan Hendry Ailesi arasında pay edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal