Ekşi Sözlük’teki ‘Dipsiz Göl’ başlıklarına sansür

Ekşi Sözlük’teki ‘Dipsiz Göl’ başlıklarına sansür

Yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan 12 bin yıllık Dipsiz Göl’le ilgili Ekşi Sözlük’te açılan başlıklar Gümüşhane Sulh Ceza Hâkimliği’nce erişime engellendi.

Gümüşhane Sulh Ceza Hâkimliği, Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayıyla yapılan define kazısı sonucu yok edilen Dipsiz Göl’le ilgili Ekşi Sözlük’te açılan başlıklar, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendi.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin projesi olan EngelliWeb’te yer alan bilgiye göre, Ekşi Sözlük’te “Dipsiz Göl’ün valilik izniyle yok edilmesi”, Dipsiz Göl’ün eski haline gelmesi”, “Dipsiz Göl’e tankerlerle su doldurulması”, “Dipsiz Göl’ün sit alanı ilan edilmesi” gibi başlıklar Gümüşhane Sulh Ceza Hâkimliği’nin 29 Aralık 2020 tarih ve 2020/977 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Ne olmuştu?

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan Taşköprü Yaylası’ndaki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün tabanında Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki dört büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun hazinesinin olduğunu ileri süren bir kişinin kazı için başvurması sonucu Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için izin verdi.

Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı iş makineleriyle kazıldı. Beş gün süren kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırıldı.

Suyu tamamen boşaltılan gölde yapılan kazı sonucunda gölün taban ve kıyı toprak yapısının bozulduğu belirlendi.

Akademisyenler, Dipsiz Göl’ün buzul gölü olduğuna dikkat çekerek, 12 bin yıllık ekosistemin yok edildiğini, yeniden su doldurularak 12 bin yıllık ekosistemin geri getirilemeyeceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal