Ege’nin iki yakasının hikâyesi: ‘Ayvali-Ayvalık’

Ege’nin iki yakasının hikâyesi: ‘Ayvali-Ayvalık’

Yunanistan’da bu yıl En İyi Çizgiroman ve En İyi Senaryo ödülüne değer görülen Soloúp’un çizdiği ve senaryosunu yazdığı “Ayvali-Ayvalık” adlı grafik roman, İstos Yayınları’nca basılıyor. 8 Ocak’ta raflarda olacak kitap Hasan Özgür Tuna tarafından Türkçeye kazandırıldı.

“Ayvali-Ayvalık” grafik romanı, Ayvalık kökenli, üç ayrı kuşaktan dört önemli yazarın yaşanmış hikâyelerini, günümüzde gerçekleşen, Midilli ile Ayvalık arasındaki günübirlik bir gemi yolculuğu kurgusu içinde anlatıyor. Ege’nin iki yakasındaki halkların zulüm, göç, acı ve hasretle ortaklaşan tarihine, taraf tutmadan gerçekçi bir bakış sunduğu belirtilen kitap, okuyucuyu sinematografik bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Yazar ve çizer Soloúp’un tabiriyle “hatırlamaya” dair bir grafik roman olan “Ayvali-Ayvalık”, bugün hâlâ Midilli ile Ayvalık arasındaki dar boğazda, Ege’nin iki yakasındaki insanların hayatlarına, 100 yıllık bitmeyen göçmenliğe bir bakış sunuyor.

Yayınevince aktarılan, kitabın genel hikâyesi şöyle:

Osmanlı dönemi Ayvalık’ını ve Ege’de gündelik hayatı ve kişileri en iyi tasvir eden yazar ve ikonograf olan Fotis Kondoğlu’nun anlatısıyla başlayan yolculuk, Amele Taburları sürgününden sağ kurtulmayı başarmış az sayıda Rumdan biri olan Ayvalıklı öykücü İlias Venezis’in 1922 yılı anlatısıyla devam ediyor. Daha sonra Agapi Venezi-Molivyati aynı dönemi kadın bakış açısıyla ve bir Türk subayıyla yaşadığı çarpıcı günlerin gücüyle anlatıyor; çağdaş Ayvalık’ın sayılı yazarlarından Ahmet Yorulmaz ise Giritli Hasan’ın hikâyesinde, Balkan Savaşları’ndan Nüfus Mübadelesi’ne uzanan yıllar boyunca Girit Türklerinin maruz kaldığı baskı ve cinayetleri yalınlıkla aktarıyor. Çizer ve anlatıcımız Soloúp ise tüm bu hikâyeleri, “vatan”ını bulma sorusuyla kendi çıktığı arayış ve yine kendisi gibi bir mübadil torunu olan Mehmet’le yaşadığı karşılaşmanın içine yerleştiriyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal