Efes kazıları durduruldu. Avusturyalı kazı başkanı: ‘Büyük emek verdim, çok üzgünüm’

Efes kazıları durduruldu. Avusturyalı kazı başkanı: ‘Büyük emek verdim, çok üzgünüm’

Avusturya ile Türkiye arasındaki siyasi gerilim bahanesiyle Efes Antik Kenti kazılarının normal zamanından iki ay önce durdurulmasıyla ilgili, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü adına kazıları yürüten Efes Kazı Başkanı ve Enstitü Müdürü Sabine Ladstätter bir açıklama yaptı.

Yaşananlardan üzüntü duyduğunu belirten Sabine Ladstätter 2017 yılında kazılara devam edebilmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Avusturya’da Türkiye hakkında çıkan olumsuz haberler nedeniyle kazıların durdurulması üzerine Sabine Ladstätter iki ülke arasındaki gerilimin en kısa zamanda düzelmesi gerektiğini belirtti.

Temmuz ayı sonlarında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Schwechat Uluslararası Havalimanı’ndaki panoda “Türkiye tatili sadece Erdoğan’ı destekler” yazısı yayınlanmıştı. Ağustos ayı ortalarında ise yine havalimanındaki panolardan Türkiye’deki cinsel istismara yönelik bilgi verilmişti. Panoda yer alan “Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor” yazısı, büyük tepki toplamıştı.

efes2

Kazı başkanınca yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Beni tanıyanlar, Efes için ne kadar emek verdiğimi ve Türkiye`de çalışmaktan ne kadar mutlu olduğumu bilirler. Umarım ki her iki ülke arasındaki problemler – sadece Efes için değil, aynı zamanda iki ülkenin yüzyıllardır süren dostluğunun sona ermemesi adına – çözülebilecektir. Konuya daha ılımlı bir yaklaşım ve karşılıklı diyaloğu sağlamak için gücüm yettiğince her şeyi yapacağım.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı`nın yazısına istinaden ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü aracılığıyla, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü`nün kazıları (Efes, Limyra) 31 Ağustos 2016 tarihinde, kazı bitiminden önce kapatılmıştır. Söz konusu duruma çok üzülmekle birlikte, kararı saygıyla karşılıyoruz. Çalışmalarımıza katılan ve büyük destek sağlayan tüm Türk Makamları ve Meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Kazıların 2017 yılında devam edebilmesi için gerekli tüm çabayı göstereceğiz.

Kaynak: Arkeofili

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal