Edebiyatçıların kitapçısında ‘çok satması gerekenler’ bölümü

Edebiyatçıların kitapçısında ‘çok satması gerekenler’ bölümü

Çevirmen Nuray Önoğlu ile eşi, şair Ergun Tavlan, geçenlerde İzmir’de Yerdeniz adlı bir kitapçı dükkânı açtı. Dükkân adını Ursula K. Le Guin’in “Yerdeniz” serisinden alıyor. Ambleminde de “Yerdeniz”in ejderhaları ile baykuşlar görülüyor. Şimdiden okurlarla birlikte yazarların ve çevirmenlerin uğrak yeri olan kitabevinin bir özelliği var. Her yerde görmeye alışkın olduğumuz “yeni çıkanlar”, “çok satanlar”dan farklı olarak bu kitapçıda “çok satması gerekenler” bölümü okurları karşılıyor.

ede2

Nuray Önoğlu, kitabevleri ardı ardına kapanırken Yerdeniz’i açmaya nasıl karar verdiklerini şöyle anlatıyor:

“İkimiz de kitapsız bir hayat düşünemeyenlerdeniz. Elli yaşımızı geçmişken karşılaştık, âşık olduk, evlendik. Tanıştıktan sonra ikimizin de uzun yıllar benzer bir hayal kurduğumuzu anladık: Bir kitapçı dükkânı açmak. Bu hayalimizi gerçekleştirirken pek çok yakınımız, arkadaşımız katkı koydu, yardım etti, bildiklerini, olanaklarını paylaştı.”

Yerdeniz Kitapçısı, sahiplerinden ötürü, edebiyat odaklı bir yer. Yeni ve eski çok çeşitli kitapları var, ama iyi edebiyatın yeri ayrı ve ağırlıklı olarak roman, öykü ve şiir kitapları bulunduruyorlar.

ede3

Nuray Önoğlu, “çok satması gerekenler” bölümü oluşturma nedenlerini “Çünkü çok satanları değil, çok satması gerekenleri önemsiyoruz” diyerek anlatıyor:

“Yerdeniz’in vitrini yok. Vitrin camının önünde bir masası var. Bu masaya okurlarımızın dikkatini çekmesini istediğimiz kitapları koyuyoruz. Son birkaç hafta masamız şiir kitaplarına ayrılmıştı. Bize Kadıköy Cook&Book’un Ahmet Büke etkinliğinde hazırladığı ve yazarın ‘İnsan Kendine de İyi Gelir’ adlı kitabını dizdiği, üzerine “en çok satması gerekenler” yazılı raf ilham verdi. Bu hafta masamızda ‘Çok Satması Gerekenler’ var. Önümüzdeki haftalarda da öyle kalacak.”

Hangi kitaplar duruyor bu bölümde?

John Fowles “Fransız Teğmenin Kadını”; David Lodge “Terapi”; Drago Jančar  “Joyce’un Öğrencisi”; Halide Edip Adıvar “Sinekli Bakkal”; Behçet Çelik “Diken  Ucu”, Ayhan Geçgin “Son Adım”; Edna O’Brien “Azizler ve Günahkârlar”; Paolo Bacigalupi “Kurma Kız”; Mircea Cartarescu “Orbitor”; Eduardo Rio Garcia Rius “Çizgilerle Ateistin El Kitabı”, Harper Lee “Tespih Ağacının Gölgesinde”; Monika Maron “Animal Triste”, Italo Calvino “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu” ve diğerleri…

Yerdeniz Kitapçısı, İzmir Alsancak’ta, Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokak, No: 49/C’de.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal