Edebiyat, sinema ve tarihte saklı 10 gizli kütüphane

Edebiyat, sinema ve tarihte saklı 10 gizli kütüphane

Gizli bir kütüphanenin tozlu raflarında bekleyen büyülü kitaplar denildiğinde sizin de içinizi bir heyecan ve merak duygusu kaplıyor değil mi? Öyleyse gerçek hayatta, edebi eserlerde, filmlerde veya dizilerde yer alan ve hepimizin hayallerini süsleyen 10 gizli kütüphaneyi ele alalım.

Kayıp Kütüphane – John Dee

Kraliçe Elizabeth’in hokkabazı olarak tanınan ve gizemli kimliğiyle dikkat çeken John Dee (Dr Dee) aynı zamanda Shakespeare’in “Fırtına” adlı eserindeki sihirbaz Prospero karakterinin esin kaynağıydı. Dee o dönemde, İngiltere’de bulunan kitaplardan dikkate değer özel bir koleksiyon yaratabilmek için İngiltere’yi arşınladı. Ne yazık ki, seyahatleri esnasında kütüphanesi ve laboratuvarı yağmalandı. Bu felaketin ardından geriye yalnızca 100’ü aşkın kitap kaldı. Geriye kalan eserler “Royal College of Physicians”ta düzenlenen bir sergide meraklılarını bekliyor. Sergide Dee’nin kitaplara kendi el yazısıyla yazdığı notlar ve belki de en önemli parça olarak nitelendirilebilecek “Monas Hieroglyphica”, başka bir deyişle Dee’nin kendi tasarladığı sembol yer alıyor. Dee’nin imzasını taşıyan birçok el yapımı eserin ve ona Başmelek Uriel tarafından verilen kristal gibi tarihi değeri olan eserlerin de bulunması sergiyi ilginç kılan özelliklerden birkaçı.

Bodleian Kütüphanesi – Oxford

Bünyesinde 12 milyon kitaptan fazlasını barındıran tarihi araştırma kütüphanesi Bodleian, şimdilerde turlara açık olsa da; gizliliğini korumayı başarıyor. Bodleian kütüphanesinin resmi internet sitesinde birçok kişinin kütüphanenin içerisinde labirent şeklinde tüneller olduğuna inandığı belirtiliyor.

gizlikutuphane2

Gülün Adı – Umberto Eco

Umberto Eco’nun ölümsüz eserlerinden “Gülün Adı”, İtalya’nın Benedictine Manastırı’nda yer alan Aedificium (Kamu yapısı) adlı kuvvetlendirilmiş bir kulenin içindeki bir kütüphaneyi anlatır. Kütüphanenin sırrını sadece kütüphane görevlisi ve yardımcısının bildiği karışık bir labirent şeklinde olması ve Aristo’nun yasaklı ve ölümcül bir eserini bünyesinde barındırması oldukça merak uyandırıcı.

Diskdünya Serisi – Terry Pratchett 

Terry Pratchett’in fantastik bilim kurgu serisi “Diskdünya”da yer alan büyücülük okulu “The Unseen University”, Hogwarts’ın bir öncesi olarak nitelendirilebilir. Oxford Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan ve Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biri olan Bodleian Kütüphanesi’nden örnek alınarak yaratılan kütüphanede, şimdiye kadar yazılan en güçlü sihir kitabı Octavo’nun yer alması ve serinin ikinci kitabı “Fantastik Işık”ta kütüphanecinin bir orangutana dönüştürülmesi Bodleian Kütüphanesi’ni bir hayli fantastik ve gizemli kılıyor.

gizlikutuphane3

Yüzük Kardeşliği – JRR Tolkien

JRR Tolkien’ın başyapıtı olan “Yüzüklerin Efendisi” serisinin ilk kitabı olan “Yüzük Kardeşliği”nde Gandalf, Tek Yüzük’ün tarihini keşfetmek için Gondor’un başkenti olan Minas Tirith’te bir yolculuğa çıkar. Bir kütüphanecinin yardımıyla kendini kitaplarla dolu karanlık bir odada bulur. Araştırma yaparken Sauron’un parmağından yüzüğü almayı başaran tek kişi olan Isildur ile ilgili bilgi edinir.

Jonathan Strange & Bay Norrell – Susanna Clarke

İngiliz yazar Susanna Clarke’ın kaleme aldığı “Johathan Strange & Bay Norrell” adlı fantastik romanın konusunu oluşturan iki büyücüden biri Gilbert Norrell, Hurtfew’daki evinde yer alan ve bir araya getirmek için yıllarca emek harcadığı sihir kitaplarından oluşan olağanüstü koleksiyonunu özenle başkalarından saklar. Başlarda Jonathan Strange’in akıl hocası olmayı teklif etse de, sonrasında onun daha yetenekli bir büyücü olduğunu fark eder ve koleksiyonunu onun ulaşamayacağı bir yerde tutmaya karar verir.

gizlikutuphane4

Harry Potter – J.K. Rowling

Hogwarts kütüphanesinin yasak bölgesini kim unutabilir ki? Kütüphanenin etrafı iplerle çevrilmiş bölgesinde Hogwarts’ta öğretilmeyen güçlü kara büyü ile ilgili kitaplar yer alıyordu. “Felsefe Taşı”nda, Harry ünlü simyacı Nicholas Flamel hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken yasak bölge aklına gelir ve sonrasında yasak bölgede yer alan kitaplarda birçok yararlı bilginin yer aldığını görürüz.

Dr. Who ve ‘Kütüphanede Sessizlik’ – Steven Moffat

Dr. Who adlı televizyon serisinin 2008 yılında yayımlanan “Kütüphanede Sessizlik” (Silence in the Library) adlı bölümünde, Doktor ve ona eşlik eden Donna Noble adlı karakterin evrenin en büyük kütüphanesini ziyaret ettiğine tanık oluruz. Fakat sonradan anlaşılır ki kütüphane etobur yaratıklarla doludur ve televizyon izlediğini düşünen Dünyalı bir genç kızın hayal gücü tarafından kontrol edilmektedir.

gizlikutuphane5

Star Wars – George Lucas 

Star Wars evreninin bir parçası olan Ossus’ta yer alan kütüphane, bünyesinde Jedi’ların eğitimi için hayati önem taşıyan en kıymetli ve en eski metinleri içerir. Ossus, Karanlık Sith Lordu Exar Kun tarafından yağmalanmadan önce yüzyıllar boyunca Jedi bilgeliğinin merkezi olarak kaldı. Filmde Ossus kütüphanesinin Dublin’de yer alan Trinity Koleji Kütüphanesi’nin Uzun Oda’sı ile şaşırtıcı bir benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün.

İskenderiye Kütüphanesi – Mısır

Mısır’da yer alan İskenderiye Kütüphanesi, gizli kütüphanelerin atası olarak nitelendirilir. Yüzyıllar önce bir harabeye dönmüş olsa da, efsanevi konumunu hâlâ muhafaza etmektedir. Kütüphanenin hikâyesi şöyle: Büyük İskender milattan önce 331 yılında şehri kurar. Öldüğünde halefleri Musaeum adlı bir Yunan tapınağının yanına İskenderiye Kütüphanesi’ni inşa eder. Kütüphanenin dünyanın tüm bilgi kaynaklarını bir araya getirmesi planlanır ve tarihi bir kütüphanenin temelleri atılmış olur.

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Gökçen Sena Duman

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal