Dünyanın incisi, İstanbul’da sergilenecek

Dünyanın incisi, İstanbul’da sergilenecek

Katar Müzeleri’nin gerçekleştirdiği, dünyadan ve Katar’dan incilerin ve incili takıların yer aldığı “İnci, Denizdeki Mücevher” sergisi, 14 Ekim-10 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenecek. Sergi, “2015 Katar-Türkiye Kültür Yılı” kapsamında açılacak.

inci2Sergide, Asya, Avrupa ve Körfez ülkeleri ağırlıklı olmak üzere, dünyadan derlenen 100’den fazla parça yer alıyor. Koleksiyonda inciler, inci istiridyeleri, Avrupa kraliyet aileleri ve  ünlü simalara ait taçlar, broşlar ve kolyeler bulunuyor. Doğal Körfez incilerinden yapılan mücevherler arasında, Fransız Cartier’nin takıları, Elizabeth Taylor’a ait Bulgari tasarımı inci küpeler ve Avusturya Arşidükü Marie Valerie’nin taktığı tacın yanı sıra Avrupa Monarşisi’ne ait altı kraliyet tacı dikkat çekiyor. 

Romalılardan günümüze, farklı dönemlere ait parçaların da yer aldığı sergideki en eski eser, 3. yüzyıldan kalma bir bilezik. Koleksiyondaki en yeni eser ise Vietnam asıllı Alman sanatçı Sam Tho-Duong’a ait “Frozen” isimli çalışma.

İncinin Katar tarihinde ve Osmanlı mücevherlerinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken serginin küratörü Dr. Hubert Bari, “‘İnci, Denizdeki Mücevher’ sergisinin, 2015 Katar–Türkiye Kültür Yılı kapsamında İstanbul’a gelmesi, iki ülke arasındaki sıcak ilişki, işbirliği ve ortaklığı taçlandırmanın en güzel ifadesi… İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi ise yüzyıllardır var olan inci tutkusunu ve bu olağanüstü taşın mükemmelliğini ziyaretçilerle paylaşabileceğimiz eşsiz ve çok özel bir mekân” dedi.

Serginin kapsamı

inci3Serginin ana bölümünde, incinin tarih boyunca farklı alanlardaki kullanımı inceleniyor; antik devirlerde güç ve statü sembolü olan incinin, Ortaçağ’da lüksün ifadesi haline gelmesi irdeleniyor. Bir diğer bölümde; Kızılderililerin “Tanrıların Gözyaşları” olarak tanımladığı “denizdeki mücevher”in ardındaki efsane ve hikâyelere değiniliyor, bilimsel gelişmeler ışığında, incinin doğal oluşumunun anlaşılmasına yönelik ipuçları paylaşılıyor. 

İncinin doğadaki tarihi ile Arap Körfezi’ndeki avcılık ve ticaretini de belgeleyen sergi, doğal Körfez incilerinin yıllardır en değerli ve kaliteli inciler arasında yer almasının nedenlerini gün ışığına çıkarıyor. İnci dalgıçları ve tüccarlarının tarih boyunca kullandığı farklı yöntem ve tekniklerin anlatıldığı bir diğer bölümde ise incilerin değerinin tespit edilmesinde kullanılan aletler sergileniyor.

İncinin, Körfez bölgesi ve Katar için önemi serginin bir diğer konusu… Yapılan son arkeolojik kazılar, Katar’da doğal kaynakların keşfinden uzun yıllar önce, yaklaşık 7.000 yıldır, Arap Körfezi’nde inci avcılığı yapıldığını gösteriyor. Yaklaşık 3.000 yıldır Avrupa ve Çin’le süregelen inci ticaretinin, Katar gibi ülkelerin tek geçim kaynağı olduğu ve bölgenin zengin tarihinde çok önemli bir yer edindiği, sergi sayesinde gözler önüne seriliyor. Geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Katar’ın kuzey batısındaki Al Zubarah kenti, inci avcılığı yapılan tek kent olma özelliğini taşıyor. 

“İnci, Denizdeki Mücevher” sergisi Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde her gün 9:00-17:00 saatleri arasında gezilebilecek. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal