Dünyanın ilk yılbaşı kartı Charles Dickens Müzesi’nde

Dünyanın ilk yılbaşı kartı Charles Dickens Müzesi’nde

Dünyanın basılı ilk yılbaşı tebrik kartı, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Charles Dickens Müzesi’nde sergileniyor.

Ünlü yazar Charles Dickens’ın “Bir Noel Şarkısı” adlı kitabının yayımlandığı 1843 yılında basılan dünyanın ilk Noel kartı, yıl sonuna yaklaşırken sergilenmeye başladı.

Noel’de tebrik kartları gönderme konseptini yaratmasıyla bilinen Henry Cole ve illüstratör John Callcott Horsley tarafından tasarlanan, elle boyanmış kart bir masa etrafında toplanmış, şarap kadehleriyle kutlama yapan bir aileyi resmediyor. Kartta, ‘Mutlu Noeller ve mutlu yıllar’ ifadesi bulunuyor.

Noel kartının bir erkek çocuk tarafından ailesine gönderildiği belirtiliyor. Kart, bin adet basılan orijinal desteden günümüze kadar ulaşabilen 21 adet arasında yer alıyor. Kartın 1 şiline (eski İngiliz gümüş parası) satıldığı ifade ediliyor.

Tebrik kartı, ABD’nin San Francisco kentindeki bir kitap satıcısı tarafından müzeye bağışlandı. Kartın, Henry Cole’un orijinal çizimini içeren taslağı da müzeye verildi. 1865 yılında hediye edildiği söylenen çizimin sağ alt köşesinde alıcıya hitaben bir not da kaleme alındığı görülüyor.

Müzenin küratörü Louisa Price, “(1843) Modern Noel fikrinin gelişmesi bakımından gerçekten önemli bir yıldı. Tebrik kartı bugünkü Noel kutlamalarımızın oldukça önemli bir parçası. ‘Bir Noel Şarkısı’ da her yıl Noel zamanı görmeye alıştığımız anlamlı bir hikâye” dedi.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal