Dünyanın en yüksek heykeli Belçika’ya yapılacak

Dünyanın en yüksek heykeli Belçika’ya yapılacak

Belçika’da bir otoyola dünyanın en yüksek halka açık sanat eserinin yapılacağı duyuruldu. 60 metre yüksekliğinde olacak heykel, Rio de Janeiro’da bununda Jesus (İsa) ve New York’ta bulunan Statue of Liberty’nin (Özgürlük Anıtı) iki katı daha yüksek olacak.

250 ton ağırlığında olacak Arc Majeur (Ana Yay) adlı eser, yoğun trafikli Namur ve Lüksemburg otoyolu E411’e inşa edilecek. Heykelin ekim ayına kadar resmi olarak açılmayacağı, fakat 10 Ağustos akşamında ana kısımların kurulmasına başlanacağı açıklandı.

Eseri oluşturan Fransız sanatçı Bernar Venet bu fikri ilk 1979’da bulduğunu söyledi. 1984 yılında heykelin Auxerre şehrinin yakınında Paris’e çıkan A6 yoluna kurulması bekleniyordu fakat proje o zamanın belediye başkanının etkisiyle iptal oldu.

Heykel anayolun her iki yanından çıkacak 28 ve 60 metre yüksekliğindeki iki yaydan oluşacak. Heykeli yerinde sabit tutmak içinse bin ton beton kullanılacak. Forbes tarafından Fransa’nın yaşayan en iyi sanatçısı olarak tanımlanan Venet eserinin “saf doğanın kültürle birleşimi’’ olması gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: Yeni Yaşam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal