Dünyanın en ünlü orkestra şeflerinden Kurt Masur hayata veda etti

Dünyanın en ünlü orkestra şeflerinden Kurt Masur hayata veda etti

Dünyanın önde gelen orkestralarını yönetmiş olan Alman orkestra şefi Kurt Masur 19 Aralık Cumartesi günü hayata veda etti. New York Filarmoni Orkestrası’nı 11 yıl yöneten Masur 88 yaşındaydı.

Müzik dünyasında Doğu Almanya’dayken ünlenen Masur, Berlin Duvarı’nın yıkılışının ve iki Almanya’nın birleşmesinin kan dökülmeden gerçekleşmesinde kamuya mal olmuş bir kişi olarak önemli bir rol oynamıştı.

26 yıl boyunca Leipzig Gewandhaus Orkestrası’nın başında kalan Masur, Almanya’nın yeniden birleşmesinin kutlamalarında Beethoven’ın Dokuzuncu Senfoni’sini yönetmişti.

New York Filarmoni Orkestrası’nın başkanı Matthew VanBesien, “En canlı biçimde hatırladığımız şey, Masur’un, müziğin hümanizmin bir ifadesi olduğuna derin inancıdır. Bunu, 9 Eylül 2011 saldırısının hemen sonrasında, orkestranın başına geçerek Brahms’ın Requiem’ini yönettiğinde güçlü bir biçimde hissetmiştik” dedi.

New York Filarmoni Orkestrası’nın bugünkü müzik direktörü Alan Gilbert da, Masur’un müzik direktörü olduğu yılların New York Filarmoni’nin altın yılları olduğunu, onun döneminde müziğin insanlığı birbirine daha yakın kılma gücüne olan inancın derinden hissedildiğini söyledi.

Masur, Londra Filarmoni Orkestrası ve Orchestre National de France gibi tanınmış orkestraların da başında bulunmuş, 80. yaşgününde Londra’daki bir konserde iki orkestrayı birden yönetmişti.

Masur, 2013’te yaptığı bir açıklamada, günümüz orkestra şefleri için şunları söylemişti:

“Orkestra, şefinin rolü değişmek zorundaydı, çünkü orkestralar eskiye oranla çok daha güçlü bir hale geldi. Eskiden orkestra şefi bir tür diktatördü, dediğim dedikti. Bugün durum böyle değil. Bugün önemli olan, orkestra şefi ile orkestra arasındaki ortaklığı, orkestranın şefin istediğini sezgisel olarak yerine getirebilmesini sağlayacak kadar güçlü kılmak.”

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal