Dünyanın en eski İncil’i İngiltere’de sergileniyor

Dünyanın en eski İncil’i İngiltere’de sergileniyor

Dünyanın eski İncil’i ve 200 antik eserin görülebileceği, Kleopatra’nın ölümünün ardından geçen 1200 yılı kapsayan “Mısır: Firavunlardan Sonra İnanç” başlıklı sergi, Londra’daki British Museum’da açıldı.

Sergi MS 30 yılındaki Roma İmparatorluğu döneminden, 1171 yılında İslami Fatimi Hanedanlığı’nın yıkılmasına kadar geçen 12 yüzyıllık dönemi kapsıyor.

Serginin en önemli parçalarından biri 4. yüzyıldan kalma Sina İncili. Dört büyük el yazmasından birisi olan ve Sina dağındaki rahipler tarafından hayvan derisine Yunanca yazılan bu İncil, Yeni Ahit’in tam kopyasını içeriyor.

Müze direktörü Neil MacGregor, Sina İncili için “Bu kitap tartışmasız İngiltere’nin en önemli kitabı. Sergi de elyazmalarını görmek için olağanüstü bir fırsat” dedi. MacGregor ayrıca, serginin ana fikrinin, dinin net sınırlar koyarak insanları ayrıştırdığı düşüncesinin aksini göstermek olduğunu belirtti.

Sergi, Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi toplulukların geçmişteki Mısır firavunları dönemini nasıl yorumladığını gösteriyor.

Sergide küratörlerin vurguladığı bir diğer nokta ise tektanrılı dinlerin uygulamada pagan inancı ile çoktanrılı inançlara bağlı gelişimi ve insanların yeni bir inanca nasıl dahil olduklarını anlatmak. 

Sergide ayrıca, Ben Ezra Sinagogu’nda, 11-13. yüzyıllar arasında İbranice, Yahudi Arapçası, Aramice ve Arapça yazılan mektuplar da görülebiliyor. Bu metinler, İspanya’dan Hindistan’a uluslararası bağlantıları olan, gelişen bir Yahudi topluluğunun bulunduğu Ortaçağ Akdeniz toplumları hakkında fikir veriyor. 

Kaynak: Al Arabiya

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal