‘Dünyanın en büyük tuval resmi’ çocuklar yararına 62 milyon dolara satıldı

‘Dünyanın en büyük tuval resmi’ çocuklar yararına 62 milyon dolara satıldı

“Dünyanın en büyük tuval resmi” diye nitelenen Britanyalı sanatçı Sacha Jafri’nin “İnsanlığın Yolculuğu” (The Journey of Humanity) adlı eseri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde 62 milyon dolara satıldı. Mezattan elde edilen gelirin çocuklarla ilgili hayır kurumlarına bağışlanacağı açıklandı.

Altı tenis kortu büyüklüğündeki 1580 metrekareye yayılan “İnsanlığın Yolculuğu” adlı tabloyu oluşturan 70 parçanın tamamı, Dubai’de yaşayan Fransız vatandaşı Andre Abdoune tarafından satın alındı.

Guinness Dünya Rekorları tarafından “en büyük tuval tablo” olduğu teyit edilen Sacha Jafri’nin eseri, mezatın düzenlendiği 5 yıldızlı Otel Atlantis, The Palm’ın balo salonunda sergilenirken, ilk açıklama 70 parçanın ayrı ayrı satılacağı yönündeydi. Tamamına 62 milyon dolar ödenmesiyle açık artırmada hedeflenen gelirin iki katı elde edildi.

‘Pandemi çocukların hayatını olumsuz etkiledi, buna tepki vermeliyiz’

Eskiden borsa, şimdiyse kripto para işleriyle uğraşırken en büyük tuval resmi satın alan Abdoune, “Tablo ilk gördüğümde bana çok güçlü geldi ve parçalara ayrılmasının hata olacağını düşündüm” dedi. Abdoune, ödediği servetin çocuklarla ilgili hayır işlerine aktarılacağının açıklanmasını “Koronavirüs pandemisi, çocukların hayatlarını daha da olumsuz hâle getirdi. Buna tepki vermeliyiz. Bu yap boz tabloya ben de bir parça katabildiysem, ne mutlu” diye değerlendirdi.

Altius Gestion Uluslararası Holdingi’nin CEO’su, “Yoksul bir aileden geliyorum. Yiyecek bir şey bulamamanın nasıl bir his olduğunu bilirim. Ama ben en azından ailemden ve okulumdan sevgi ve destek görmüştüm” diye ekledi.

Tüm dünyadan çocuklar katkıda bulundu

140 ülkeden çocuğun internetten gönderdiği sanat eserlerinin de eklendiği tablodan elde edilen gelirin UNICEF, UNESCO, Global Gift Foundation ve BAE Eğitim Bakanlığına aktarılacağı açıklandı.

62 milyon dolar, hayattaki bir sanatçının eserine ödenen en yüksek fiyatlar arasına girdi. 44 yaşındaki Sacha Jafri’nin önceki eserlerinin alıcıları arasında Eva Longoria, Paul McCartney, Barack Obama gibi isimler var.

 

Kaynak: Sputnik Türkiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal