‘Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri, Titanik batarken çalmaya devam eden Wallace Hartley ve Grubu’na adandı’

‘Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri, Titanik batarken çalmaya devam eden Wallace Hartley ve Grubu’na adandı’

2012’den beri dünya genelinde hem toplum hem de önde gelen müze ve galeriler tarafından kutlanan 15 Nisan Dünya Sanat Günü, bu yıl ilk kez Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak kutlanıyor. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı ve ressam Bedri Baykam, Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri’nin, Titanik gemisi batarken çalmaya devam eden Wallace Hartley ve Grubu’na adandığını açıkladı.

Bedri Baykam’ın teklifiyle Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak UNESCO Uluslararası Günleri listesine dahil edilmişti. UNESCO Yürütme Kurulu’nda yapılan oylama sonucu Baykam’ın teklifi kabul edilmiş, Dünya Sanat Günü’nün 2020’den itibaren tüm dünyada resmi olarak kutlanmasına karar verilmişti.

Wallace Hartley ve Grubu’na adandı

Baykam, Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri’nin Wallace Hartley ve Grubu’na adandığı açıkladı. 1912 yılında Titanik gemisi buz dağına çarptıktan sonra trajik bir şekilde batarak, Wallace Hartley ve Grubu, dev gemi sulara gömülene kadar vazgeçmeden müzik çalmaya devam etmişti. 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan Titanik faciasında bu olay, yaşanan dramın en unutulmaz anekdotu olarak hafızalara kazınmıştı.

Sanata olan tutkuyu ve inancı dünyaya kanıtlayan Wallace Hartley ve Grubu, artık her yıl, Dünya Sanat Günü Ödülleri’ne adını vererek, “the show must go on” (gösteri devam etmeli) sloganının en çarpıcı örneği olarak bize ışık tutacak. Wallace Hartley ve Grubu’nun ödüllere adını vermesinin ilginç ve önemli bir diğer nedeni ise Titanik’in battığı, Wallace Hartley ve arkadaşlarının öldükleri tarihin de 15 Nisan olması.

Hartley’le birlikte kazada hayatını kaybeden arkadaşları ise John Frederick Preston Clarke, Georges Alexandre Krins, John “Jock” Law Hume, Roger Marie Bricoux, Percy Cornelius Taylor, W. Theodore Ronald Brailey ve John Wesley Woodward’dı.

Ödüller bu yıl canlı yayında verilecek

Dünya Sanat Günü, 2012’den beri dünyada sayısız ülkede artarak kutlanıyor. UPSD de bu kutlamalara, yaptığı etkinliklerle birlikte her sene verdiği Dünya Sanat Günü Ödülleri ile de katılıyor.

Gelenekselleşen ödüller, 2012 yılında Komet ve Adnan Çoker‘e, 2013’te Özdemir Altan‘a, 2014’te Kayıhan Keskinok ve Prof. Dr. İsmail Tunalı’ya, 2015 yılında Tomur Atagök, Orhan Taylan, Prof. Dr. Şahin Yenişehirlioğlu, Beral Madra, Hayati Asılyazıcı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na, 2016’da Ekrem Kahraman, Jale Erzen, Hami Çağdaş, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi/Can Elgiz, ve Ceren Selmanpakoğlu’na, 2017’de Devrim Erbil, Zeynep Oral, Zafer Bilgin, Ahmet Şahin ve Furkan ‘Nuka’ Birgün’e, 2018 yılında ise Şükran Moral, Yahşi Baraz, İnci Aksoy, Refik Anadol ve AKM’ye değer görüldü.

2019 yılında ise, Yılın Sanatçısı Meriç Hızal, Sanat İnsanı Onur Ödülü Hasan Bülent Kahraman, Basın Onur Ödülü Abdülkadir Günyaz, Yılın Sanat Kurumu Ödülü Pera Müzesi, Yılın Genç Sanatçısı Ayşe Bezenmiş olmak üzere yine 5 dalda sahiplerine buldu.

Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Onur Ödülleri, 15 Nisan Çarşamba (bugün), saat 20.00’den itibaren Bedri Baykam’ın resmi Instagram hesabı @bedribaykam’dan canlı yayınla izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca UPSD, bu yıl ilk resmi kutlama için hazırladığı altı dakikalık Dünya Sanat Günü mini-belgeselini de paylaşacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal