‘Doktor Jivago’ya 50 yaşında dijital makyaj

‘Doktor Jivago’ya 50 yaşında dijital makyaj

Rus şair ve yazar Boris Pasternak’ın tek romanı “Doktor Jivago”, yazıldığı dönemde Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış, mikrofilmlerle yurt dışına çıkarıldıktan sonra, ilk kez 1957’de İtalya’da yayımlanabilmişti. Pasternak ertesi yıl bu romanıyla Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülmüş, ancak Sovyet yetkililerin baskısı sonucunda ödülü geri çevirmek zorunda kalmıştı.

“Doktor Jivago”, Soğuk Savaş’ın en gerilimli yıllarında, işin içine CIA ve KGB’nin de karıştığı, romanlara konu olabilecek bir serüven yaşamıştı.

doktor2Britanya’nın en ünlü yönetmenlerinden David Lean de, Pasternak’ın romanını 1965’te beyazperdeye uyarlamış, film sinema tarihinin en büyük gişelerinden birini yapmıştı.

Aslında, film, İngiliz devlet adamı ve ütopyacı Thomas More’un yaşamını konu eden “Her Devrin Adamı”nın senaristi Robert Bolt’un Pasternak’ın romanından uyarladığı senaryo ile “Kwai Köprüsü” ve “Arabistanlı Lawrence”ın yönetmeni David Lean’in becerisinin evliliğinden doğmuştu.

“Doktor Jivago” filmi bugün 50 yaşında ve sıkı bir dijital restorasyondan geçirildikten sonra Britanya sinemalarında yeniden gösterilmeye başladı.

Tam 5 Oscar alan üç buçuk saatlik filmde, başlangıçta, başrolleri Peter O’Toole ile Sophia Loren’in paylaşmaları gündeme gelmişti. O’Toole, Lean’in “Arabistanlı Lawrence”ının başoyuncusuydu. Sophia Loren ise, filmin yapımcısı Carlo Ponti’nin karısıydı. Ama bu ilk seçim gerçekleşmemiş, Doktor Jivago’yu Ömer Şerif, Lara’yı da Julie Christie oynamıştı.

“Doktor Jivago”nun Şerif ve Christie’ye eşlik eden olağanüstü bir oyuncu kadrosu vardı: Rod Steiger, Tom Courtenay, Alec Guinness, Ralph Richardson, Rita Tushingham…

Kimi sinema yazarlarına göre, sinema tarihinin en büyük aşk öykülerinden biriydi bu film. Kimilerine göre de, bir kez bile âşık olduysanız, hele sevip de sevdiğinizi yitirdiyseniz, mendillerinizi hazır etmeliydiniz!..

Filmle ilgili eleştiri yazıları birbiriyle çelişiyordu. Los Angeles Times “Doktor Jivago”ya övgüler yağdırırken, New York Times ise filmin senaryo yazarı Bolt’un Rus Devrimi’nin büyük coşkusunu talihsiz bir aşk öyküsünün sıradanlıklarına kurban ettiğini yazıyordu.

İngilizlerin efsanevi tiyatro ve sinema eleştirmeni Kenneth Tynan, David Lean’e ağır eleştiriler yöneltiyor; İngiltere’nin en saygın sinema dergisi Sight & Sound filmi yerden yere vuruyor; Britanya Sinema ve TV Sanatları Akademisi BAFTA’dan da filme tek bir ödül çıkmıyordu.

Yine de, halk sevmişti “Doktor Jivago”yu. ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi halkın beğenisini ödüllere yansıtıyor, 10 dalda Oscar adaylığı edinen film bunların 5’ini kazanıyordu. Ama bu 5 ödül arasında Oscar’ların en önemlileri yoktu. Örneğin, Julie Christie 1966 Oscar’larında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Doktor Jivago”daki Lara rolüyle değil, “Darling” filmindeki rolüyle kazanıyordu.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal