Doğan Hızlan’a MSGSÜ’den fahri doktora; adına inceleme ve eleştiri ödülü

Doğan Hızlan’a MSGSÜ’den fahri doktora; adına inceleme ve eleştiri ödülü

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), kuruluşunun 139. yıldönümünde, kültüre ve sanata katkılarından dolayı Doğan Hızlan’a fahri doktora unvanı verileceğini; Sanat Kritik platformu da bu yıldan itibaren Doğan Hızlan adına her yıl iki dalda verilecek Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri’ni başlattığını duyurdu.

Osman Hamdi Bey’in gayretleriyle II. Abdülhamid tarafından Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane (Güzel Sanatlar Akademisi) adıyla kurulan ve 2 Mart 1883’te öğretime başlayan MSGSÜ, kuruluşunun 139. yıldönümünde, üniversite senatosunun kararıyla Doğan Hızlan’a fahri doktora unvanı verecek. Senatonun kararı şu sözlerle açıklandı:

“1950’lerden günümüze, kitapları, makaleleri, söyleşileri, televizyon programları ile üniversitemizin misyonuna uygun olarak sanatsal üretimi teşvik etmek ve sanatı toplumsal katmanlara yaymak için etkili bir faaliyet yürüttüğü; sanatı ve sanatçıları desteklediği; başta edebiyat olmak üzere müzik, resim, heykel, opera, sinema, tiyatro gibi eğitim ve öğretim programlarımızda bulunan konularda kültürel ortamın gelişmesine katkı sağladığı ve bu yolda kesintisiz olarak çalışmayı sürdürdüğü için Doğan Hızlan’a Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanı verilmesi kararlaştırılmıştır.”

2 Mart’ta tören düzenlenecek

Türkiye’de sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim veren ilk yüksek öğretim kurumu olarak bu alanların öncü kadrolarını yetiştiren MSGSÜ’nün 139. yıldönümü bir törenle kutlanacak.

2 Mart’ta (yarın) saat 10.30’da MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek olan tören üniversitenin YouTube kanalından canlı olarak yayımlanacak.

Rektör Prof. Dr. Handan İnci Elçi’nin açılış konuşmasının ardından, 1981 yılında Akademinin Neşet Günal Atölyesi’nden mezun olan ressam Mevlüt Akyıldız, 40 yıl önce mezun olmuş öğrenciler adına yapılan geleneksel konuşmanın bu yılki konuşmasını yapacak.

Kuruma 25 yıldır emek veren akademik ve idari personele ve 2020 yılında alanlarında ödül alan öğrenci ve hocalara teşekkür videolarının ardından, Doğan Hızlan’a fahri doktora unvanı takdim edilecek.

Kutlama töreni MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı tarafından hazırlanan, D. Şostakoviç, P. I. Çaykovski ve J. Brahms’ın eserlerinin seslendirileceği bir konserle devam edecek.  Tören Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Bir Arada” sergisinin açılışıyla sonlanacak. Mezunların katkısıyla düzenlenen “Temas” sergisi ise pandemi koşulları nedeniyle online olarak MSGSÜ Sanal Sergi Platformu (https://sanal-sergi.msgsu.edu.tr) sayfasından ziyarete açılacak.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri

“Aşk Mektupları” kitabını birlikte yayına hazırlayan akademisyenler Seval Şahin ve Tevfika İkiz’in psikanalizle edebiyatı birleştirme çabalarını bir adım daha ileriye taşıyarak hayata geçirdiği Sanat Kritik platformu, 2021 yılından itibaren Doğan Hızlan adına inceleme kitabı ve makale dallarında eleştiri ve inceleme ödülleri verileceğini duyurdu.

Ödüller, Türkiye’deki edebiyat eleştirisini desteklemek ve genç araştırmacıları teşvik etmek amacıyla verilecek. Ödüllere değer görülen eserlere, basılı kitap dalında 5 bin TL, makale dalında 2 bin TL takdim edilecek.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Yılın Eleştiri/İnceleme Kitabı ödülüne o yılın yayımlanmış eleştiri, inceleme dalındaki kitapları katılabilecek. Bu yıl için 1 Ocak – 31 Aralık 2021 aralığında yayımlanmış eserlerin başvurusu kabul edilecek.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Makale Ödülü ise her yıl farklı temalarda olmak üzere bir makale ödülü yarışması birincisine verilecek. Bu yılın makale ödülü yarışmasının teması “edebiyat ve müzik ilişkisi” olarak belirlendi.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Yılın Eleştiri/İnceleme Kitabı’na başvuran eserleri Hami Çağdaş, Metin Kayahan Özgül, Nedret Öztokat Kılıçeri, Nilüfer Kuyaş ve Turhan Günay’dan oluşan seçici kurul değerlendirecek.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Makale Yarışması’na başvuran eserleri ise Didem Ardalı Büyükarman, Nevzat Kaya, Turgay Anar, Serhan Bali ve Seval Şahin’den oluşan seçici kurul değerlendirecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal