Diyarbakır’da Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu

Diyarbakır’da Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu

Diyarbakır’da yazarlar arasında dayanışmayı sağlamak ve dille edebiyatın gelişimine katkı sunmak amacıyla Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu.

Diyarbakır’da bir grup Kürt yazar, aralarındaki dayanışmaya sağlamak, edebiyat ve dilin geliştirilmesi amacıyla Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu.

Derneğin Diyarbakır Valiliği’ne yaptığı başvuru da kabul edildi.

Kürt yazarlar arasındaki dayanışmayı da örgütlemeyi hedefleyen derneğin eşbaşkanlığını ise Sultan Yaray ve Hogir Berbir yürütüyor.

Atölyeler, paneller, seminerler

Derneğin Eşbaşkanı Sultan Yaray, Kürt Yazarlar Derneği’nin KHK’le kapatılması ardından bu alanda oluşan bir boşluktan sonra Kürt Edebiyatçılar Derneği açmak ihtiyacını gördüklerini söyledi. Kürtçenin, Kurmancî, Kirmançkî ve Soranî lehçelerinde edebiyat çalışmaları yapmayı hedeflediklerini aktaran Yaray, bu kapsamda şevbûherk, atölye, panel, seminer ve konferans etkinlikleri düzenleyeceklerini ifade etti.

Yaray, Kürtçe eserlerin tanıtımının yanı sıra Kürt yazarların sorunlarını çözme konusunda arayışlarının olacağını belirterek yazarlar arasında oluşacak dayanışmanın aynı zamanda Kürtçe edebiyat için önemli olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar