Diyarbakır’da ilk kez Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri düzenlenecek

Diyarbakır’da ilk kez Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri düzenlenecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı’nın sanatı sokakları yayıp çocuklarla buluşturma amacıyla bu yıl ilk kez düzenleyeceği Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri, 20 Temmuz’da başlayacak.

Ankara, İzmir ve İstanbul’dan grupların yer alacağı programda tiyatro oyunlarının yanı sıra palyaço, pandomim, jonglör gösterimleri de olacak. Program kapsamında iki Kürtçe oyun da sahnelenecek.

20 Temmuz’da Bismil ve Ergani ilçelerinde başlayacak gösterimler Lice, Kocaköy, Çınar, Kulp, Silvan, Eğil, Hazro, Dicle ve kent merkezinde 26 Temmuz’a kadar sürecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Yavuz Akkuzu, Tiyatro Günleri’ni “çocukların gelişimi için ortaya koyduklarını” ifade etti.

Çocukların genel olarak kamusal alanda Kürtçe ile karşılaşmadıklarını belirten Akkuzu, bu oyunlarla Kürtçe’nin kamusal alanda da kullanıldığı çocuklara göstermek istediklerini söyledi.

Öte yandan Akkuzu, dengbejlerden modern müziğe birçok farklı müzik tarzına yer veren bir Gezici Müzik Günleri düzenleyeceklerini de aktardı.

Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri’nin programı şöyle:

20 Temmuz 19:30 1.Gün Ergani Gençlik Parkı, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu) ve Bingo Performans (Jonglör Gösterisi). Bismil Kardeşlik Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu)

21 Temmuz 19:30 2. Gün Lice Medeni Yıldırım Parkı, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Dicle Belediye Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu).

22 Temmuz 19:30 3.Gün Kocaköy Hewre Mahallesi, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu). Silvan Kültür Park, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

23 Temmuz 19:30 4. Gün Çınar Nujiyan Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin). Hazro Gözlü Mahallesi, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

24 Temmuz 5.Gün 19:30 Kulp Turgut Özal Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Eğil Meydan, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

25 Temmuz 6.Gün 19:30 Diyarbakır Newroz Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Ben u Sen Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin).

26 Temmuz 7.Gün Diyarbakır Temapark, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin). Koşuyolu Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal