Diyarbakır’da bir meyhane: Ben û Sen

Diyarbakır’da bir meyhane: Ben û Sen

Diyarbakır’daki Ben û Sen meyhanesini ve mekânın müdavimlerini, kentteki sosyal hayatın içindeki yerini ve şahsiyetlerini anlatan Ahmet Çakmak’ın kaleme aldığı “Ben û Sen: Bir Memleket Mekânı” adlı kitap İletişim Yayınları’nca okura sunuldu. 

Editörlüğünü Tanıl Bora’nın yaptığı kitabın kapak fotoğrafı Zülküf Çapanoğlu’na ait. Kapağın tasarımında ise Suat Aysu ile Ümit Kıvanç’ın imzası var. Kitap yayınevince şu sözlerle tanıtılıyor:

Ben u Sen, Diyarbakır’da bir meyhane. Pavyonlar Sokağı diye bilinen sokakta, çok eski ve çok “erkek” bir mekan. Namı az çok memlekete mal olmuş, bir nevi kültür mirası hüviyeti kazanmış mekanlardan.

Ahmet Çakmak, Ben u Sen’in her zaman dönemin toplumsal ve siyasi havasıyla dolu olan renkli ortamını anlatıyor. Kendi çapında efsaneleşmiş anılarını, rivayetlerini, müdavimlerini, özel tiplerini hikaye ediyor.

Ben u Sen, mecralarından hatta yaratıcılarından olduğu Diyarbakır Kürt mizahının da mekanı.

Esnaflar Masası, Kömürcüler Masası, Sanatçılar Masası, Garibanlar Masası, Tefeciler Masası, Erkenci Öğretmenler, Çok Efendi Emekli Adamlar Masası, Sonradan Tövbe Edenler Masası, Kürt Yazarlar Masası, Gereksiz Adamlar Masası, Tek Tabanca Adamlar Masası, Solcu Gençler Masası ve Gece Adamları Masası’yla, kahramanı meyhane olan bir roman, adeta.

Kitaptan kısa bir pasaj okumak için BURAYA bakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • Zülküf Çapanoğlu
    9 Eylül 2019, 20:17

    "kapağında Suat Aysu ile Ümit Kıvanç’ın imzası var"…hani "kapak" emekçilerini belirtmemiş olsaydınız üzülmezdim, ama ne yazık ki o kapak fotoğrafı bana ait ve ve size göre "imzamız" yok, aşkolsun..

    CEVAPLA