Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki kadınlardan yerleşik şehir anlatılarına alternatif filmler

Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki kadınlardan yerleşik şehir anlatılarına alternatif filmler

Diyarbakır, Batman ve Mardin’den 15 kadın, Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programının Kulaktan Kulağa Kolektif Üretim Atölyesi’nde bir araya gelerek 12 filme imza attı. Platformun YouTube kanalında yayımlanan filmler 27 Nisan Salı günü gece yarısına kadar görülebilecek.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin 2012’den bu yana yürüttüğü Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programı, şehre dair yerleşik anlatıların eleştirel, yaratıcı ve oyuncu bir bakışla yeniden anlatılması hedefiyle Temmuz 2020’de Kulaktan Kulağa Kolektif Üretim Atölyesi’ni başlattı. Ayça Çiftçi ve Sevgi Ortaç’ın danışmanlığında yürütülen ve üç çevrimiçi buluşmadan oluşan atölye çalışması Mart 2021’de sona erdi.

Kolektif ve kişisel hafızanın peşinden giderek hikâyelerin dolaştıkça, anlatıldıkça çoğullaşan ve çeşitlenen diline tanıklık eden kadınlar, 12 hikâye ve fikirden hareketle 12 film üreterek atölye çalışmasını tamamladı.

“Kulaktan Kulağa filmler, birlikte üretmekten doğan büyük bir heyecanı izleyicilerine doğru genişletmek istiyor. Büyük, gürültülü, kuşatıcı anlatıların yerine kulaktan kulağa aktarılan, dönüşen, özgürleşen, oyunun neşesiyle ve tökezlemenin kırılganlığıyla çeşitlenen hikâyelerin peşine düşmek bir soluk alma imkânı sunabilir mi? Herkesi bu soruları birlikte düşünmeye ve birlikte hayal kurmaya davet ediyoruz”.

Diyarbakır, Batman ve Mardin’den 15 kadının hazırladığı 12 film 23 Nisan’da çevrimiçi erişime açıldı. 27 Nisan’a dek erişime açık olacak filmlerin yanı sıra 26 Nisan Pazartesi saat 20.00’de ise atölyenin danışmanlığını üstlenen sinema yazarı-editör Senem Aytaç ile akademisyen ve sinemacı Aylin Kuryel’in moderatörlüğünde herkese açık bir Zoom etkinliği gerçekleştirilecek. Atölye katılımcıları, yürütücüler ve proje ekibinin bir araya geleceği etkinliğe katılmak için şuradan kayıt yaptırılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal