Direnç, dönüşüm ve tarih sorgusuna dair deniz hikâyeleri: ‘Kara Atlantis’

Direnç, dönüşüm ve tarih sorgusuna dair deniz hikâyeleri: ‘Kara Atlantis’

Derinliklere gömülmüş karanlık tarihlerden yakın geleceğe dair öngörülere ve denizden kaynak alan üretimlere yoğunlaşan hikâyeler, SALT Beyoğlu’nun “Kara Atlantis” başlıklı programında bir araya geliyor. Video, film gösterimleri ve bir sunum performanstan oluşan program, 6 – 7 Nisan’da SALT Beyoğlu’nda Açık Sinema’da gerçekleşecek.

Direnç, dönüşüm ve tarih sorgusuna dair deniz hikâyelerine odaklanılan program eğitmen, sanatçı ve yazar Ayesha Hameed’in deneysel sunum-performansıyla başlayacak.

Anjalika Sagar ve Kodwo Eshun’dan oluşan sanatçı kolektifi The Otolith Group, sanat pratiğini Londra’da sürdüren Sophie Mallett, politik ve ironik bir çalışma üslubuna sahip sanatçı Halil Altındere ve bilgisayar üretimi görüntülerle çalışan sanatçı Agnieszka Polska’nın birer video işinin gösterileceği programda sualtı faunasına dair üretimleriyle tanınan fotoğrafçı ve yönetmen Jean Painlevé’nin bir filmine yer veriliyor.

Gösterimlerin ücretsiz olduğu “Kara Atlantis” başlıklı programın takvimi şöyle:

Ayesha Hameed, Sunum-performans: Black Atlantis: ‘Retrograde Futurism’ (Kara Atlantis: Geçmişe Dönük Fütürizm)

Londra’daki Goldsmiths University’de eğitmen, sanatçı ve yazar Ayesha Hameed, sınırlar ve göç meselelerinin yanı sıra, Atlantik dünyasının şekillenmesinde kölelik ve köle ticaretinin rolüne işaret eden “Kara Atlantik”in görsel kültürlerdeki yeri üzerine çalışıyor. Hameed’in “Black Atlantis” (Kara Atlantis) sunum-performansının 2018 tarihli beşinci bölümü “Retrograde Futurism” (Geçmişe Dönük Fütürizm), 29 Nisan 2006’da Barbados açıklarında sürüklendiği fark edilen, altı metrelik bir “hayalet gemi” hakkında işitsel ve görsel bir deneme niteliği taşıyor. Senegal, Gine Bissau ve Gambiya’dan Cape Verde’ye gelen, Noel günü 890 sterlin karşılığında Kanarya Adaları’na doğru yola çıkan ve dört ay sonra cesetleri bulunan göçmenlerin hikâyelerindeki bilinmezler etrafında geçmişin yeniden inşası fikrini sorguluyor.

Dil: İngilizce

6 Nisan Cumartesi saat 15.00-16.00,

The Otolith Group, Gösterim: ‘Hydra Decapita’ (Kesik Başlı Hydra)

Anjalika Sagar ve Kodwo Eshun tarafından 2002’de Londra’da kurulan sanatçı kolektifi The Otolith Group ’un 2010 tarihli bu video işi, Detroit çıkışlı tekno ikilisi Drexciya’nın Afrofütürist teorilere dayanan pratiğinden yola çıkar. Grubun 1997’de yayımlanan The Quest albümlerine göre Drexciya, Atlas Okyanusu’nu geçen köle gemilerinden atılan hamile kadınların doğmamış çocuklarıyla kurulmuş bir su altı ülkesidir. The Otolith Group, 1871’deki Zong gemisi davasına odaklanan “Hydra Decapita” (Kesik Başlı Hydra) işinde, bu hayalî dünyayı bir çıkış noktası alarak küreselleşme, kapitalizm ve iklim değişikliği kavramlarını inceler; finans, ölüm, soyutlama ve dil arasındaki ilişkilere bakıyor.

Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı, 32 dakika

6 Nisan Cumartesi saat 16.15, 7 Nisan Pazar saat 15.00

MACBA Collection. MACBA Foundation izniyle

Sophie Mallett, Gösterim: ‘Our Gelatinous Past’ (Jelatinli Geçmişimiz)

Sanat pratiğini Londra’da sürdüren Sophie Mallett, 2018’de ürettiği bu işinde, deniz suyu sıcaklığının yükselmesi ve aşırı avlanmadan dolayı denizanası nüfusunun gitgide artmasının olası sonuçlarını araştırıyor. Denizanalarının tarih öncesi devirlerde denizlere hükmettiğini hatırlatan kurgu belgesel, su altının dayanıklı ve fırsatçı vârislerinin yeni jeopolipotik döneme yön vermesini sağlayan stratejilerini inceliyor.

Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı, 20 dakika

6 Nisan Cumartesi saat 16.50, 7 Nisan Pazar saat 15.35

Jean Painlevé, Gösterim: ‘Acéra ou Le bal des sorcières’ (Akera veya Cadılar Dansı)

Sualtı faunasına dair üretimleriyle tanınan fotoğrafçı ve yönetmen Jean Painlevé (1902-1989), bu filmini Fransa’nın Bretonya bölgesinde çekti. Bilimsel araştırmaları avangart sanat pratiğiyle buluşturan 1978 tarihli iş, çapı beş santimetreyi bulan, küre biçimindeki deniz yumuşakçası akeranın danslarını kayıt altına alıyor. Akeraların ahenkli salınımlarına, besteci Pierre Jansen’in dramatik melodileri eşlik ediyor.

Dil: Fransızca; Türkçe altyazılı, 13 dakika

6 Nisan Cumartesi saat 17.10, 7 Nisan Pazar saat 15.55

Halil Altındere, Gösterim: ‘Siren’

Sanatçı Halil Altındere’nin video işi “Siren” (2016), trans aktivist Belgin Çelik’in, Anadolu’daki gezici panayırlarda denizkızı kostümüyle gösteri yaptığı zamanlara dair bir monoloğuyla başlıyor. Bu hikâyeden esinlenen iş, düşük bütçeli aksiyon filmlerini andıran bir su altı kovalamacasına dönüşüyor.

Dil: Türkçe; İngilizce altyazılı, 9 dakika

6 Nisan Cumartesi saat 17.25, 7 Nisan Pazar saat 16.10

Agnieszka Polska, Gösterim: ‘Ask the Siren’ (Deniz Kızına Sor)

Bilgisayar üretimi görüntülerle çalışan Agnieszka Polska, 2017 tarihli işinde, deniz kızı figürünü Polonya’nın kimlik krizinin bir sembolü olarak konumluyor. Bu efsanevi imgenin başkent Varşova’nın amblemi olmasından hareketle sanatçı, mit, tarih ve siyaset odağında, 10. yüzyılda Slav pagan inanışının yok edilerek Hristiyanlık’ın yayılışını sorguluyor.

Lehçe; İngilizce ve Türkçe altyazılı, 11 dakika

6 Nisan Cumartesi saat 17.35, 7 Nisan Pazar saat 16.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar