‘Devran’ı Konuşmak’ paneli İstanbul’da

‘Devran’ı Konuşmak’ paneli İstanbul’da

Halen Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın ikinci öykü kitabı “Devran” üzerine İstanbul’da bir panel düzenlenecek. “Devran’ı Konuşmak” başlıklı panel, 14 Haziran’da saat 17.30’da, Taxim Hill Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

Moderatörlüğünü Ümit Kıvanç’ın üstlendiği panelde Mehtap Ceyran, Ömer Türkeş ve Funda Dörtkaş konuşmacı olacak.

Herkesin katılımına açık olan toplantıda, edebiyatta farklı bir yol izleyen “Devran”daki öyküler ve Selahattin Demirtaş’ın yazarlığı ele alınacak.

12 Nisan’da İletişim Yayınları’nca okura sunulan kitabın editörlüğünü Levent Cantek yaptı. Kitabın kapak resmi ise Bahar Demirtaş’ın imzasını taşıyor.

“Toz duman kenarlardan, taşradan ve kuytulardan, memleketten yoksulluk halleri. Utananlar, üzülenler, âşıklar, yevmiyeciler, küçük kasabalar, hazin ve uzakta kalan hayatlar.

‘Devran’, inatçı neşesiyle geçip giden zamanın çarpıklığını anlatıyor. Umut umut, cümle cümle… Evvela mahsus selam ediyor doğan güne.

Selahattin Demirtaş, yaralıların, umarsızların, kalbi hızla çarpanların hikâyecisi. Sofrasında konuk ağırlayan, durup durup konuşan…

Doksanların başı, ziraat fakültesini yeni bitirmişim, iş güç yok henüz. Günün çoğunu evde iş projeleri ve gelecek planlarıyla geçiriyorum. Dile kolay, her gün elli tane iş kuruyorum kafamda. Hemen para kazanmaya başlamam lazım diyorum. Acayip zengin olasım gelmiş, yerimde duramıyorum. Fakirlik içinde büyümüşüz, fakir fakir okuyup üniversiteyi de bitirmişiz. Ama her şeyin bir sonu olduğuna göre fakirliğin de bir sonu var değil mi?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar