Devlet Tiyatroları’ndan özel tiyatrolara koşullu sahne desteği: Oyun metni incelenecek

Devlet Tiyatroları’ndan özel tiyatrolara koşullu sahne desteği: Oyun metni incelenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları’nın sahnelerini koronavirüs salgını nedeniyle açılış yapamayan özel tiyatroların kullanımına açacak. Ancak Devlet Tiyatroları, başvuracak özel tiyatrolara önce oyunun metnini göndermelerini şart koşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı gibi kendisine ait tiyatroların sahnelerini özel tiyatrolara tahsis edecek.

AA’dan aktarılan haberlere göre, Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, özel tiyatrolara sahne tahsisi uygulaması 1 Aralık’tan başlayacak, 15 Haziran 2021’e kadar sürecek.

Devlet Tiyatroları’nın sahnelerini aralıkta kullanmak isteyen özel tiyatrolar başvurularını 10 Kasım’a kadar yapacak. Diğer aylar için müracaatlar ise 2 ay önceden “ozeltahsis@devtiyatro.gov.tr” adresine iletilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü her ayın 20’sinde, takip eden aylar için yeni salon tahsis başvurusu sonuçlarını açıklayacak.

Başvuru sırasına göre değerlendirme

Devlet Tiyatroları’nın yerleşik ve turne sahnelerine, Bakanlığın “Özel Tiyatroların Kayıt İşlemlerine Dair Yönetmelik” kapsamında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı özel tiyatrolar başvuruda bulunabilecek.

Özel tiyatrolar kendi salonu bulunan illerdeki sahnelere tahsis başvurusu yapamayacak. Devlet Tiyatroları, tahsis yapılırken sahnelerinin bulunduğu ildeki özel tiyatrolara öncelik verecek.

Başvurular, elektronik başvuru sistemine ulaşan sıraya göre değerlendirilecek.

Oyun metni gönderilecek

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün e-posta adresine iletilecek başvurularda oyun metninin de gönderilmesi gerekiyor.

Başvurulara ilişkin detaylara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşılabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal