Devlet Tiyatroları’ndan ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın’ başlıklı oyun yazma yarışması

Devlet Tiyatroları’ndan ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın’ başlıklı oyun yazma yarışması

Devlet Tiyatroları, 2023 yılında kutlanacak olan Cumhuriyetin ilan edilişinin yüzüncü yılı adına “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın” başlıklı oyun yazma yarışması düzenliyor. Yarışmaya başvurular bugün başlarken, son başvuru tarihi 31 Aralık Cuma günü olarak belirlendi.

Yarışmanın kadının toplum içindeki yeri hakkında farkındalığı arttırması amaçlanıyor.

Yarışmaya katılan eserler Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyeleri tarafından tema, konu, dil, karakter, süre, dramatik oyun yazım tekniği, özgünlük ve amaca uygunluk açısından değerlendirilecek.

Dereceye giren oyunlar Devlet Tiyatroları repertuvar havuzuna alınacak ve birinci olan eser 40 bin TL, ikinci olan eser 37 bin 500 TL, üçüncü olan eser ise 35 bin TL ile ödüllendirilecek. Birinci mansiyon ödülü 32 bin 500 TL ve ikinci mansiyon ödülü olarak ise 30 bin TL verilecek.

Sonuçlar 27 Mart 2022 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları resmi internet adreslerinde ve sosyal medya hesaplarında açıklanacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada yarışma şöyle tanıtıldı:

“2021-2022 tiyatro sezonunda gerçekleştirilecek olan proje kapsamında ‘bilim, sanat ve savaşlarda kadınlarımız’ adlı ayrı bir başlık oluşturularak, yazarlardan eserlerinde ülkemizin bağımsızlık adına verdiği savaşlarda yer alan, bilinen veya bilinmeyen bilim ve sanat dallarında kahraman kadınlarımızın öykülerini tiyatronun kendi estetik araçları üzerinden ele almaları istenecek. Yarışmaya yurt içinden ya da yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkçe yazan yazarlar katılabilecek. Eserlerin özgün olması gerekirken, öykü, roman, şiir, uyarlama eserler, kısa oyunlar ve çocuk oyunları değerlendirme dışı bırakılacak. Bir kişi yarışmaya en fazla bir eserle başvuru yapabilirken, eserlerde kullanılan dilin mutlaka Türkçe olması ve eserin öz, biçim ve üslup bakımından dramatik yazım tekniğinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde kaleme alınmış olması gerekecek. Yarışma ile ulusal tiyatro kültürünün canlandırılması, zenginleştirilmesi, Türk tiyatrosuna özgün yapıtların ve yeni bakış açılarının kazandırılması, kadın sorunlarının geniş halk kitlelerine tiyatro sanatının eğitici ve öğretici özelliklerinden yararlanarak ulaştırılması, kadına verilen değerin yüceltilmesi ve yerli yazarları teşvik etmek amaçlanmaktadır.”

Yarışmaya ilişkin detaylı bilgiye ve  başvuru dilekçesine www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal