Dersim Belediyesi’nde çalışanlara regl ve Onur Yürüyüşü izni

Dersim Belediyesi’nde çalışanlara regl ve Onur Yürüyüşü izni

Dersim Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle, çalışanların ücretlerine yüzde 20 zam ve sosyal haklarında iyileştirme sağlandı. İmzalanan sözleşmeyle, belediyenin kadın çalışanlarına yönelik pozitif ayrımcılık yapılacak, her ayın belli bir günü regl, menopoz ve 8 Mart izni ile LGBTİ+ bireylere Onur Yürüyüşleri’nde idari izin verilecek.

Dersim Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında toplu sözleşme imzalandı. Dersim Belediyesi meclis salonunda düzenlenen toplu sözleşme imza törenine, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay Doğan ile Ümit Kaya, DİSK Genel İş Dersim Temsilcisi Şükran Yılmaz Koç ve işçiler katıldı.

Kadınlara regl, menopoz ve 8 Mart izni

DHA’dan aktarılan haberlere göre, imzalanan sözleşmeyle, belediyede 63 kadrolu çalışana yüzde 20 zam yapıldı. Yapılan zammın dışında, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir gün, her ayın belli bir günü regl izni ve LGBTİ+ bireylere de Onur Yürüyüşü’nde bir gün izin verilecek.

İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sözleşmeyi önemli bulduklarını ifade etti. Belediye Başkanı Maçoğlu, “Bizde regl, menopoz, Onur Haftası, 8 Mart gibi kadınların eşit temsiliyetiyle ilgili kesin protokol kararlarımız söz konusu. Sosyal açıdan da yemek ve kira yardımında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir çalışmamız oldu. Bakış açınız, işçilerin ve onların sendikasıyla ilişkileriniz iyi olursa güzel bir çalışma yürütebilirsiniz. Burada sendikadaki arkadaşların bizimle diyaloğu çok iyi. Gerçekten birbirimizi anladık. Bir önceki dönem yüzde 13 zam verdik, bu dönem de yüzde 20 oranında zam verdik. Gönül isterdi ki, bütçemiz daha iyi olsun ve işçimize hak ettiğini çok daha fazlasını verelim. İşçiler ve memurlar sınırın hep altında kalıyor. Ama yaptığımız zamlarla, bazı işçilerimiz 8 bin TL’nin üstünde, bazıları da 8 bin TL’ye çok yakın maaş alacak. Tüm işçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

‘Çok iyi bir rakam’

DİSK Genel İş Temsilcisi Şükran Yılmaz Koç ise, belediye ile imzalanan toplu sözleşmede, kadınlara yönelik maddelerin yer almasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Koç, “Kadınlara, kendilerinin belirleyeceği bir günde regl izni, menopoz izni, 25 Kasım ve 8 Mart’ta idari izin verilecek. Onur Haftası’nda da LGBT kimliğini sağlayan kişiler, idari izinli sayılacak. Yapılan sözleşmeyle işçilere yapılan zam, günümüz ekonomisinde çok iyi bir rakam. Belediye başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir