Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’i Fransa’nın Oscar adayı

Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’i Fransa’nın Oscar adayı

Deniz Gamze Ergüven’in “Mustang” adlı filmi 26 Şubat 2016’da yapılacak 88. Akademi Ödülleri  (Oscar) yarışmasında yabancı filmler dalında Fransa’yı temsil edecek.

oscar2Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metraj filmi olan “Mustang”, Karadeniz’de beş kız kardeşin muhafazakâr toplum içerisinde gelişen hikâyelerini anlatıyor. Çocuk gelin sorununun da işlendiği film, kız kardeşlerin en küçüğü Lale’nin sözleriyle başlıyor: “Her şey göz açıp kapayana kadar değişti. Önce rahatlık ve birden her şey boka sardı.”

Uluslararası yarışmalardan başarıyla dönen “Mustang”, Cannes Film Festivali’nin “Yönetmenlerin 15 Günü” bölümünde gösterilmesinin ardından, bu yıl Toronto Film Festivali’nde de yer aldı. 

Fransa, Türkiye, Almanya ve Katar ortak yapımı film, Cannes’daki gösteriminden sonra dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. “Mustang”,  ayrıca Balkanların prestijli sinema etkinliği 21. Saraybosna Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazandı. Filmin beş genç oyuncusu Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan ve İlayda Akdoğan festivalden en iyi kadın oyuncu ödüllerini alarak ayrıldı.

Yaşamının büyük bir bölümünü Fransa’da geçiren Ergüven, Güney Afrika’da Johannesburg’da tarih okuduktan sonra Fransa’nın saygın sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. Yönetmenin Cannes, Locarno ve Altın Portakal gibi prestijli film festivallerinde gösterilmiş “Bir damla su (Une goutte d’eau)” ve “Mon trajet préféré” adında iki kısa filmi daha bulunuyor.

Filmin künyesi: Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven / Senaryo: Deniz Gamze Ergüven, Alice Winocour / Oyuncular: Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş, Ayberk Pekcan / Yapımcılar: Mine Vargı, Charles Gillibert / Görüntü Yönetmeni: David Chizallet, Ersin Gök / Kurgu: Mathilde Van de Moortel / Müzik: Warren Ellis / Oyuncu Seçimi: Harika Uygur

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal